Yemlere meyve posası katkısının yumurtacı tavukların verim performansı, yumurta kalite özellikleri ve yumurta lipidperoksidasyonuna etkileri
Effects of dietary fruit pulp supplementation on production performance, egg quality characteristics and egg lipidperoxidation of laying hens
  1. Tez No: 704880
  2. Yazar: GÜNEYCAN AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni, Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada yumurtacı tavuk karma yemlerine kurutulmuş domates ve elma posası üzüm cibresi katkılarının verim performansı, yumurta iç ve dış kalite özellikleri ile yumurta sarısı lipid peroksidasyon düzeyine olan etkilerini tespit etmeyi amaçladık. Bu amaçla 25 haftalık yaşta bulunan 196 Lohmann Sandy yumurtacı tavukların her biri 7 tekerrürlü 4 gruba ayrılmış ve deneme 9 hafta sürdürülmüştür. Denemede kontrol gurubu (katkısız) temel yem ile beslenirken, diğer muamele gruplarının karma yemlerine ise sırasıyla kurutulmuş % 4 domates posası, % 4 elma posası ve % 2.5 üzüm cibresi ilave edilmiştir. Deneme süresince haftalık olarak yem tüketimi, yumurta verimi, yemden yararlanma oranı, yumurta ağırlığı, yumurta şekil indeksi, yumurta özgül ağırlığı, kırık-çatlak yumurta oranı, haugh birimi, yumurta kabuk kalınlığı, ak ve sarı indeksi özellikleri tespit edilmiştir. Deneme sonunda gruplardan toplanan yumurtalarda 1. ve 28. günlerde yumurta lipid peroksidasyon analizi yapılmıştır. Deneme sonunda en yüksek yem tüketimi, yumurta ağırlığı ve yumurta verimi kurutulmuş domates posası verilen grupta saptanırken (P0.05). Karma yemlerine kurutulmuş domates posası ilave edilen gruptaki tavuklardan elde edilen yumurtalarda kontrol grubuna göre yumurta sarısı malondialdehit (MDA) düzeyi 1.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine the effects of dried tomato, apple and grape pomaces supplementation in a based diet on yield performance, egg quality characteristics and egg lipid peroxidation in laying hens. For this aim, 196 Lohmann Sandy laying hens aged 25 weeks were divided into four groups with seven replicates for 9 weeks. Throughout the trial, while the control group hens (without additives) was fed with basal diet (no added), 4 % dried tomato pulp, 4% apple pulp and 2.5% grape pomace were added to the basal diet of the other treatment groups, respectively. During the experiment, feed consumption, egg production, feed conversion rate, egg weight, egg shape index, egg specific gravity, broken-cracked egg ratio, haugh unit, eggshell thickness, white and yolk index were determined weekly. Egg lipid peroxidation analysis was performed on the 1st and 28th days of the eggs collected from the groups at the end of the experiment. At the end of the experiment, while the highest feed consumption, egg weight and egg production were determined in the group fed diet supplemented dried tomato pulp (P0.05).