Kurutulmuş domates ve elma posalarının bıldırcın rasyonlarında kullanım olanakları
Using possibilities of dried tomato pomace and dried apple pomace in japanese quail rations
  1. Tez No: 128286
  2. Yazar: ÖMER OSMAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET Bu çalışma kurutulmuş domates ve elma posalarının bıldırcın rasyonlarında kullanım olanaklarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür.312 adet 2 haftalık yaştaki bıldırcınlar 4 hafta boyunca % 0, 5, 10 ve 15 seviyelerinde kurutulmuş domates ve elma posası içeren izokalorik ve izonitrojenik bıldırcın yemleri ile beslenmişlerdir.Araştırma sonucunda ; bıldırcın rasyonlarında her iki posanın da %15 düzeyine kadar kullanılabileceği saptanmıştır. Ayrıca posalara enzim ilavesinin ( %0.1 ) performans üzerine etkisi olmadığı saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bıldırcın, Kurutulmuş Domates Posası, Kurutulmuş Elma Posası, Enzim
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This study was conducted to determine the using possibilities of dried tomato and apple pomace in quail feeds.312, two week old quails were fed with isocaloric and isonitrogenic diets wich contain %0, 5, 10 and 15 dried tomato and apple pomace for four weeks.Results demonstrated that either pomaces can be used up to %15 level in quail diets.Besides, application of enzyme ( %0,1 ) to pomaces did not effect the performance. KEY WORDS: Quail, dried tomato pomace, dried apple pomace, enzyme