Tersiyer merkeze başvuran normokalsemik primer hiperparatiroidizm tanılı hastalar ile hiperkalsemik primer hiperparatiroidizm tanılı hastaların karşılaştırılması
Comparison of patients with normocalcemic primary hyperparathyroidism and patients diagnosed with hypercalcemic primary hyperparathyroidism applied to the tertiary center
  1. Tez No: 704900
  2. Yazar: MURAT ŞERİF İŞGÜDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
AMAÇ: Primer hiperparatiroidi, artmış parathormon (PTH) salınımına bağlı hiperkalsemi ile seyreden endokrin bozukluktur. Primer hiperparotirodizm'de (PHPT) normokalsemik ve hiperkalsemik alt tiplerin arasındaki klinik ve laboratuvar farkları inceleyen çalışmalar nispeten azdır. Normokalsemik PHPT ile hiperkalsemik PHPT hastaları arasında klinik, laboratuvar farkları analiz ederek klinik seyir açısından farklılıkları ortaya koymak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız tek merkezli retrospektif klinik çalışmadır. 2011-2021 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı'na başvuran PHPT hastaları çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar, düzeltilmiş serum Ca düzeyine göre normokalsemik ve hiperkalsemik PHPT olarak 2 gruba ayrılmıştır. Hastalar D vitamini eksikliği olmayan, GFR>60 ml/dk olan, normal düzeltilmiş serum kalsiyumu ve yüksek plazma PTH olan hastalar normokalsemik PHPT olarak kabul edilmiştir. Dışlanma kriterleri: Hastane bilgi işletim sisteminde yetersiz veri, aktif malignite varlığı, renal transplant hastaları, sekonder hiperparatirodizm nedenleri (D vitamini eksikliği(
Özet (Çeviri)
Aim: Primary hyperparathyroidism is an endocrine disorder with hypercalcemia due to increased secretion of parathormone (PTH). Studies examining clinical and laboratory differences between normocalcemic and hypercalcemic subtypes in primary hyperparathyroidism (PHPT) are relatively few. It is aimed to reveal the differences in terms of clinical course by analyzing the clinical and laboratory differences between normocalcemic PHPT and hypercalcemic PHPT patients. Materials and Methods: Our study is a single-center retrospective clinical study. PHPT patients who applied to Ankara University Faculty of Medicine, Department of Endocrinology and Metabolic Diseases between 2011-2021 were included in the study. Patients were divided into 2 groups as normocalcemic and hypercalcemic PHPT according to their corrected serum Ca level. Patients without vitamin D deficiency, GFR>60 ml/min, normal corrected serum calcium, and high plasma PTH were accepted as normocalcemic PHPT. Exclusion criteria: Insufficient data in the hospital information system, presence of active malignancy, renal transplant patients, causes of secondary hyperparathyroidism (vitamin D deficiency (