Trafik kazalarında maddi ve manevi tazminat davaları
Financial-moral compensation in traffic accidents
  1. Tez No: 704967
  2. Yazar: ÜMMÜHAN KAVÇAKAR GÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ülkemizde her yıl binlerce trafik kazası gerçekleşmekte ve bu kazalar neticesinde binlerce insanımız hayatını kaybetmekte veya maddi ve manevi zarara uğramaktadır. Dolayısıyla trafik kazaları kaynaklı zararlar yaralanan ya da ölen kişiyle birlikte eşi, çocukları, anne ve babaları, gibi pek çok insanı ilgilendiren bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gibi hadiselerde kayba uğrayan tarafın kendisi yahut ölüm durumunda mirasçıların uğradığı maddi ve manevi zararların telafi edilebilmesi için Borçlar Kanunu'nun 49. maddesi gereğince tazminat davası açma hakları bulunmaktadır. Trafik kazasından kaynaklanan tazminatlar, trafik kazasına neden olan kişiden talep edilmektedir. Fakat bu durum; kazanın şekli, kusur durumu gibi her vakada farklı değerlendirilmeye tabi tutulmaktadır. Bu çalışmamızda, hukuk literatüründe sıklıkla karşılaşılan, pek çok ve karmaşık yönü olan, trafik kazalarında maddi ve manevi tazminat konusunu inceleyeceğiz. İlk bölümde, genel olarak sigorta sözleşmesi ve türleri; ikinci bölümde genel olarak trafik kazaları ve hukuki sorumluluk konuları ele alınmıştır. Son bölümde ise çalışmanın ana konusu olan zorunlu trafik sigortası kapsamında trafik kazalarında maddi ve manevi tazminat davaları, yerel mahkeme ve Yargıtay içtihatları çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thousands of traffic accidents occur in our country every year and thousands of people die or suffer material and moral damage in these accidents. Therefore, the damages caused by traffic accidents emerge as a matter of concern to many people such as the injured or deceased person, as well as their spouse, children, parents, etc. In these cases, the person who suffered a loss has the right to file a claim for compensation in accordance with Article 49 of the Code of Obligations in order to compensate financial and moral damages suffered by the heirs in case of death. Compensation arising from traffic accidents is requested from the person who caused the traffic accident. However, this issue; The shape of the accident, the condition of the defect are evaluated differently in each case. In this study, we will examine financial and moral compensation in traffic accidents, which is frequently encountered in the legal literature, which has many and complex aspects. In the first part, insurance contracts and types in general; In the second part, traffic accidents and legal responsibility issues are discussed. In the last part, financial and moral compensation cases in traffic accidents within the scope of compulsory traffic insurance, which is the main subject of the study, are evaluated within the framework of the local court and the Supreme Court case law.