Trafik kazaları sebebi ile meydana gelen zararlardan sigortacının sorumluluğu
Liability of insurer for physical damages stemming from traffic accidents
- Tez No: 636691
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Zorunlu mali sorumluluk sigortası ile üçüncü kişilerin trafik kazası nedeniyle maruz kalacakları zararların tazmin edilmesinin temin edilmesi ve zarardan sorumlu olan işletenin de kaza riskine karşı ekonomik bakımdan korunması hedeflenmektedir. Bu hedefin yanı sıra trafik kazası nedeniyle zarar gören üçüncü kişilerin korunması da sigortanın önemli amaçları arasında yer almaktadır. Trafik kazalarından doğan maddi ve manevi zararların giderilmesi amacıyla özel bir düzenleme niteliğinde olan 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu yürürlüğe girmiştir. Söz konusu kanuni düzenleme çerçevesinde düzenlenen Karayolları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları sigorta şirketlerinin sorumluluğunu azaltıcı mahiyette değişikliğe uğramış, yeni Genel Şartlar 01.06.2015 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanmıştır. Yeni Genel Şartların kanuni dayanağı haiz olması için 6704 sayılı Torba Yasa ile birlikte KTK'nın 90, 92, 97 ve 99. maddeleri değiştirilmiştir. Söz konusu değişikliklerin neticesinde, trafik kazalarına yönelik açılan tazminat davalarında, tazminatın kapsamı, belirlenmesi ve hesabına ilişkin Yargıtay içtihatları yerine tazminatın hesaplanmasında Genel Şartlarda belirtilen ilkeler ve düzenlemeler dikkate alınmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Compulsary liability insurance aims to compensate the damages of third parties which occures due to a traffic accident and to protect the vehicle operator economically for accident risks. Besides the related aim, protection of third parties who are damaged because of traffic accident is one of the important targets of traffic insurance. 2918 nr. Highway Traffic Code, a special regulaton which aims to compensate the damages stemming from traffic accidents, is executed. Within the context of this Code, General Terms of Compulsory Financial Liability Insurance of the Highways has been amended in order to minimize the liability degree of insurance companies and new General Terms have been put in force by 01.06.2015. In order to provide a lawful effect for new General Terms, articles of 90, 92, 97 and 99 of Highway Traffic Code have been amended by 6704 nr. Code. As a result of these amendments, instead of Yargıtay's decisions related to the scope and determination of compensation, the new regulations and principles in General Terms have been taken into account in law actions for damages.