45 yaş ve altında akut miyokard enfarktüsü geçiren hastalarda oksidatif stres:Total oksidan status (TOS),Total antioksidan status (TAS) ve Oksidatif stres indeksinin (OSİ) seyri
Oxidative stress in patients aged 45 years and younger with acute myocardial infarction:The course of total oxidant status (TOS), Total antioxidant status (TAS) and Oxidative stress index (OSI)
- Tez No: 704968
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Koroner arter hastalığı oksidatif stres ilişkisi birçok çalışmayla ortaya konulmuştur.Ancak genç erişkin hasta grubunda , akut miyokard enfarktüsü sırasındaki dinamik süreçte bu dengenin saatler içerisindeki değişimini ortaya koyan bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada akut miyokard enfarktüsü ile hastaneye başvuran 45 yaş ve altındaki hastalarda total oksidan status (TOS),total antioksidan status (TAS) ve oksidatif stres indeksinin (OSİ) kantitatif ölçümü ve bu parametrelerin saatler içerisindeki seyrinin belirlenmesi amaçlandı.Ayrıca altgrup analizi olarak; bu parametreler ile kardiyak belirteçler,lipid parametreleri,kan şekeri,ürik asit,kreatinin değerleri arasındaki ilişki,enfarktüsün lokalizasyonu,tipi,lezyonlu damar sayısı,uygulanan reperfüzyon yöntemine göre bu parametrelerin değişiminin incelenmesi amaçlandı. METOD: Çalışmaya Mayıs 2009-Mayıs 2010 tarihleri arasında akut miyokard enfarktüsü ile hastanemize başvuran 45 yaş ve altında 50 hasta ve kontrol grubu olarak 20 sağlıklı birey olmak üzere toplam 70 birey dahil edildi. Hastaların başvuru esnasında,6.saatte,12.saatte,24.saatte ve 48.saatte 8-10 ml kuru kan tüplerine venöz kan örnekleri alındı. Alınan kan örnekleri -80 derecede muhafaza edilerek otoanalizatörde spektrofotometrik yöntemle total oksidan status (TOS),total antioksidan status (TAS) çalışıldı.Oksidatif stres indeksi (OSİ) TAS ve TOS değerleri yardımı ile belirlendi.Aynı saatlerde hastaların kardiyak belirteçleri (troponin,CK,CK-MB) ölçüldü.Tüm hastaların hemogram,rutin biyokimya ve lipid profili değerleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
AIM: The relation between coronary artery disease with oxidative stress is well documented in several studies. But no study showed the dynamic change of this balance in hours during acute myocardial infarction (AMI) in young patients. It is aimed to quantitatively measure the Total oxidant status (TOS), Total antioxidant status (TAS), Oxidative stress index (OSI), and the course of these parameters during early hours of AMI in 45 years old and underage patients who admitted to the hospital. Also, it is aimed to search the relation between these parameters with cardiac markers, lipid parameters, blood glucose, uric acid, creatinine, and change of these parameters according to infarct location, type, number of coronary lesions, and reperfusion strategy. METHOD: A total of 50 patients who were ≤45 years old and admitted to our hospital between May 2009-May 2010 with AMI and 20 healthy people for the control group included the study. Patients' initial,6.hour,12.hour,24.hour, and 48. hour venous blood samples were taken to 8-10 ml dry tubes, preserved at -80 degrees, and TOS; TAS values were measured with the spectrophotometric method.OSİ were calculated from TOS and TAS. At the same period, all patients' cardiac markers, total blood count, routine biochemistry, and lipid profile were measured.