Trafik kazalarında sürekli iş görmezlik ve destekten yoksun kalma tazminatının belirlenmesi
Distribution of flaw in traffic accidents and calculation of the cost of permanent disability and lack of support
- Tez No: 891682
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde artarak devam eden trafik kazaları birçok insanın ölümüne ve yaralanmalarına neden olmaktadır. Gelişen teknolojiyle araçlar modernleşip Trafik, karayolları üzerinde bulunan her şeyin (yayaların, hayvanların ve araçların) fiili olarak gösterdikleri hal ve hareketleridir. Trafik kazaların oluşumunu engelleyici önlemler geliştirilmesine rağmen ölümlerin önüne geçilememektedir. Kullanılan araçlar ne kadar gelişmiş olsa da hava koşullarından, yollardan ve şahısların araçları hatalı kullanımlarından kaynaklanan nedenlerle kazalar olabilmektedir. Bunun sonucunda tek yönlü veya çift yönlü trafik kazları meydana gelmektedir. Kazalarda kusur durumunun sebeplerini araştırırken öncelikle yaşanılan kazaların sebeplerini iyi bir şekilde anlamamız gerekmektedir. Bu sebeple şahıslara, vasıtaya, yollara, havaya ait sebepler olmak üzere nedenler dört grupta incelenir. Kazalar sonucunda kişilerin meydana gelen ölümlere bağlı olarak“ destekten yoksun kalma tazminatı”ödenmekte ve bu tazminatın hesaplanırken: Kazadaki kusur oranları, ölenin desteğinden yoksun kalanlar ve bunların destek payları, ölenin destekliği (bakiye yaşam süresi, aktif ve pasif dönemleri, destek hesabına esas parasal ölçütler (ölenin mesleği, ne kadar kazandığı, ücret bordroları, meslek kazanç araştırma sonuçları, olay tarihi, hesap tarihi, hesap tarihindeki asgari ücret tutarı, hesaplama tarihine kadar olan asgari ücret tutarları dikkate alınmaktadır. Kaza nedenlerinin araştırılması bağlamında bilirkişi raporu ve ATK raporuyla kusurun nasıl dağıtıldığı ve en önemlisi bu raporların anlaşılması için gerekli bulgularla beraber kusur dağılımı sonuçları üzerinde durulur. Yaşanılan kazalar sonucunda kazazedelerin ömrünün sonuna kadar hissedecekleri kalıcı sakatlıkları için kaza sonucu hak kazandıkları sürekli iş göremezlik tazminatını alabilirler. Sürekli iş göremezlik tazminatı diğer adıyla kalıcı sakatlık, beden gücü kaybı zarar görenin çalışma gücünün sürekli olarak azalması ya da tamamen kaybedilmesi söz konusudur. Kalıcı olarak zarar gören kişi kazadan önce yaptığı hareketleri kazadan sonra aynı hareketleri yapmak için daha çok efor harcaması gerekmektedir. Sarf edilen eforun ekonomik karşılığı olarak hükmedilecek tazminat da normatif zarar kapsamına girecektir. Trafik kazası sonucu ölen bir kişi varsa, ölen kişinin maddi ve manevi desteğini hissedecek kişilerin bu desteğinden mahrum kalması sonucu alabileceği destekten yoksun kalma tazminatını isteyebilir. Bu tazminatı kimlerin isteyebileceği, destek kavramının sadece paradan ibaret olmadığı, kimlerin destekçi kimlerin destek alan olabileceğini ve son olarak da destekten yoksun kalma tazminatının belirlenmesi gerekir. Bu araştırmada iş göremezlik ve destekten yoksun kalma tazminatının belirlenmesi birlikte ele alınarak literatüre ve uygulamaya katkı sağlanmıştır. Kazalar sonucunda İş göremezlik ve destekten yoksun kalma tazminatı kazaya uğrayanların ve geride kalanların hayatlarını kolaylaştırıcı bir yasal güvence olarak önemini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents are the actual behaviors and actions of everything on the highway (pedestrians, animals and vehicles). Although measures have been developed to prevent accidents, deaths cannot be prevented. No matter how advanced the vehicles used are, accidents can occur due to weather conditions, roads and people driving their vehicles. As a result, one-way or two-way traffic accidents occur. When investigating the causes of fault in accidents, we must first understand the causes of the accidents well. For this reason, the causes are examined in four groups: people, vehicles, roads and weather. As a result of accidents,“loss of support compensation”is paid depending on the deaths of individuals and when calculating this compensation: The rates of fault in the accident, those who are deprived of the support of the deceased and their support shares, the support of the deceased (the remaining life span, active and passive periods, the monetary criteria that form the basis of the support calculation (the profession of the deceased, how much he earned, pay slips, occupational income research results, date of the incident, calculation date, minimum wage amount on the calculation date, minimum wage amounts up to the calculation date are taken into consideration. In the context of investigating the causes of the accident, how the fault is distributed with the expert report and ATK report and most importantly, the results of the fault distribution together with the findings necessary to understand these reports are emphasized. As a result of the accidents, the accident victims can receive the permanent disability compensation they are entitled to as a result of the accident for the permanent disabilities they will feel until the end of their lives. Permanent disability compensation, also known as permanent disability, loss of physical strength, is the permanent decrease or complete loss of the working capacity of the injured person. The person who is permanently damaged must exert more effort to perform the same actions after the accident as they did before the accident. The compensation to be awarded as the economic equivalent of the effort exerted will also fall within the scope of normative damage. If a person dies as a result of a traffic accident, they may request compensation for loss of support that they may receive as a result of being deprived of this support by those who will feel the material and moral support of the deceased. It is necessary to determine who can request this compensation, that the concept of support is not limited to money, who can be a supporter and who can be a support recipient, and finally, compensation for loss of support. In this study, the determination of incapacity for work and loss of support compensation has been considered together, contributing to the literature and practice. Incapacity for work and loss of support compensation as a result of accidents maintains its importance as a legal guarantee that facilitates the lives of those who are involved in accidents and those left behind.