Oral antikoagülan kullanan akut ST segment yükselmeli miyokard enfarktüsü hastalarında uzun dönem sonuçlar
  1. Tez No: 927676
  2. Yazar: RECEP POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKTÜRK İPEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Oral antikoagülan (OAK) tedavisi altında ST yükselmeli miyokart enfarktüsü (STYME) geçiren hastaların optimal antitrombotik tedavi yönetimi kanama ve iskemik komplikasyonlar nedeniyle zor hale gelmektedir. Bu çalışmada OAK kullanan ve kullanmayan STYME hastalarının kısa ve uzun dönem klinik sonuçları karşılaştırılarak, OAK kullanımının mortalite ve diğer kardiyovasküler sonlanımlar üzerindeki etkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 2012–2023 yılları arasında İstanbul Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde primer perkütan koroner girişim (PKG) yapılan, STYME veya STYME eşdeğeri yüksek riskli NSTYME tanısı konan toplam 604 hastanın retrospektif olarak değerlendirildiği tek merkezli, gözlemsel bir çalışmadır. Hastalar, OAK kullanan (n=100) ve kullanmayan (n=504) olarak iki gruba ayrıldı. Eğilim skoru eşleştirmesi sonrasında analizler, OAK kullanan 100 hasta ve OAK kullanmayan 203 hasta üzerinden gerçekleştirildi. Demografik veriler, laboratuvar bulguları, koroner anjiyografi sonuçları, hastane içi ve uzun dönem klinik sonlanım verileri karşılaştırıldı. Hastaların ortalama takip süresi 3 yıldı. Klinik sonlanım noktaları arasında mortalite, majör/minör kanama, inme, tekrarlayan miyokard enfarktüsü ve yeniden hastaneye yatış oranları yer aldı. Uzun dönem mortalitenin öngördürücülerini belirlemek amacıyla Cox regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: OAK kullanan hastalar, kontrol grubuna göre iskemik serebrovasküler olay (SVO) ile koroner arter hastalığı öyküsü daha fazlaydı (sırasıyla %19 vs.
Özet (Çeviri)
Aim: Optimal antithrombotic therapy management of patients with ST-elevation myocardial infarction (STEMI) under oral anticoagulant (OAC) therapy is complicated due to bleeding and ischaemic complications. In this study, we investigated the effect of OAC use on mortality and other cardiovascular outcomes by comparing short and long-term clinical outcomes of STEMI patients with and without OAC use. Materials and Methods: This is a single-centre, observational study retrospectively evaluating a total of 604 patients diagnosed with STEMI or STEMI-equivalent high-risk NSTEMI who underwent primary percutaneous coronary intervention (PCI) at Istanbul Dr. Siyami Ersek Chest Heart and Vascular Surgery Training and Research Hospital between 2012 and 2023. Patients were divided into two groups as OAC users (n=100) and non-users as the control group (n=504). After propensity score matching, analyses were performed on 100 patients using OAC and in 203 patients not using OAC. Demographic data, laboratory findings, coronary angiography results, in-hospital and long-term clinical outcome data were compared. The mean follow-up period was 3 years. Clinical endpoints included mortality, major/minor bleeding, stroke, recurrent myocardial infarction and rehospitalisation rates. Cox regression analysis was used to identify predictors of long-term mortality. Results: Patients on OAC had a greater history of ischaemic cerebrovascular events (ICA) and coronary artery disease (19% vs.