Il-2 etkisi ile aktif hale getirilen modifiye MLC testinde immun supresan ilaçların etkileri
The Effects of immunosupressive drugs in MLC test modified by IL-2
  1. Tez No: 70497
  2. Yazar: TÜLAY KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET sMLC, allogeneik KİT yapılacak hastalara uygun vericinin seçilmesinde, özellikle HIA-D grubu antijenlerini saptamak için kullanılan bir yöntemdir. Bununla birlikte sMLC ile HIA-DP ve minor histokompatibilite antijenlerinin uyumsuzluğu ve bunun sonucunda oluşan GVHD belirlenemeyebilir. Alia ve donör arasında, eğer varsa saptanamayan proliferatif cevaplan saptamak ve KİTda başarıyı arttırmak amacıyla sMLC modifiye edilebilir. KİT'tıa hazırlanan ve bu nedele sMLC uygulanan 40 hasta ve verici kombinasyonunu farklı parametrelerde değerlendirdik. Bunlardan sMLC sonucu negatif olan 26 bireye uyguladığımız modifiye MLC ile bu antijenlere bağlı farklılığı saptamayı amaçladık. 19 hastanın modifiye MLC testinde SI değerlerindeki artışın bu farklılıktan kaynaklanabileceğini düşündük. KML'li hastalara ait hücre kombinasyonlarına IL-2 eklediğimizde ise hücre proliferasyonunun azaldığını gördük. IL-2'nin inhibitor etkisini istatistiksel açıdan değerlendirdiğimizde bu sonuç anlamlı idi. İmmunsupresiflere karşı olan duyarlılık ve direncin bireyden bireye değişiklik göstermesi graftın kabul veya rededilmesinde rol oynamaktadır. Bu nedenle modifiye MLCe nakil sonrası kullanılan ajanları ekleyerek antiproliferatif etkilerini karşılaştırdık. Sonuçta 26 bireyden 12'sinin MeP'e 13'nün ise Cyc-A*ya daha duyarlı olduğunu gördük. Bir bireyde ise MeP ve Cyc-A'ya duyarlılık eşitti. AA ve AA* "ya modifiye MLC uyguladığımızda çoğalabilme özelliğine sahip hücre sayısına bağlı olarak hücre proliferasyonundaki artış istatistiksel açıdan anlamlı idi. Çalışmamıza dahil ettiğurıiz 9 sMLC pozitif bireye modifiye MLC uyguladığımızda ise missmatch durumuna bağlı olarak hücre proliferasyonunda değişiklik olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY sMLC is a method which is used in choosing an adequate donor for allogeneic BMT patients by detecting HIA-D antigens. Besides, with this method HIA-DP and minor histocompatibility and eventually GVHD may not be detected. Proliferative responses if exist between donor and recipient and to ameliorate BMT outcomes sMLC can be modified. Forty donor-recipients undergoing BMT and sMLC are consider for different parameters in 26 patients, we performed modified MLC DL-2 to their cells and tried to detect difference due to antigens. In 19 patients, modified MLC test results are found to be increased. This increase is suggested to result from the differences mentioned above. When IL-2 is added to patient cells with CML, cell proliferation is found to be decreased. This result is found to be statistically significant when DL-2 inhibitory effect is considered. Susceptibility of individuals to different immunosupressive agents varies. Susceptibility anrd resistance is important in the acceptance and rejection of the graft for this reason, these agent are added to modified MLC and compare their anti proliferative effects are compared. 12 out of 26 patients show susceptibility to MeP where is 13 patient to Cyc-A. Only one patient show equal resistance to MeP and Cyc-A. When M and AA* modified MLC test and performed cell proliferation is found to be markedly increased parallel to the number of cells with proliferative opacity. When modified MLC test is performed to nine sMLC positive subjects cell proliferation has changed according to missmatch.