Kronik obstrüktif akciğer hastalığında kardiyopulmoner bypass sonrası akciğer fonksiyonlarının pulmoner laktat salınımı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Pulmonary lactate release at patients with chronic obstructive pulmonary disease during cardiopulmonary bypass
  1. Tez No: 285795
  2. Yazar: ESİN TATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER DURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kardiyopulmoner bypass sonrası akciğer hasarının etiyolojisi multifaktöriyeldir. Biz çalışmamızda kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan ve olmayan hastalarda akciğerin koroner bypass cerrahisi sonrası laktat salınımını inceleyerek; ekstrakorporeal sirkülasyonun akciğere verdiği hasara kronik obstrüktif akciğer hastalığı faktörünün etkisini araştırdık. Koroner bypass cerrahisi sonrası akciğer hasarını belirlemek için; akciğer laktat salınımını alveolokapiller membran hasarı ve hipoperfüzyon göstergeleriyle karşılaştırdık.Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğinde elektif şartlarda koroner bypass cerrahisi uygulanan toplam 43 hasta rızaları alınarak çalışmaya dahil edildiler. Hastalar 3 gruba ayrıldı. 1. grup, kontrol grubu (15 hasta); 2. grup, tip 1 kronik obstrüktif akciğer hastalığı grubu (14 hasta), 3. grup tip 2 kronik obstrüktif akciğer hastalığı grubu (14 hasta) olarak kabul edildi. Hastaların akciğer laktat salınımı, veno-arteriyel karbondioksit basınç farkı, sistemik laktat konsantrasyonu, alveolar-arteriyel oksijen gradienti operasyon başlangıcında ilk cerrahi insizyon sırasında, bypass çıkışında, postoperatif 6. saatte ve 18. saatte kaydedildi. Aynı zamanlarda, hasta bilgileri de kaydedildi.Bypass süresince ve sonrasında alveolar-arteriyel oksijen gradienti, sistemik laktat konsantrasyonu ve akciğer laktat salınımı arttı. Bu artış Grup 2'de grup 1'e göre; grup 3'te, grup 2'ye göre anlamlı fazlaydı.Hem kontrol grubu, hem kronik obstrüktif akciğer hastalığı gruplarında akciğer laktat salınımının; kardiyopulmoner bypass zamanı, alveolar-arteriyel oksijen gradienti ve sistemik laktat konsantrasyonu ile anlamlı bir ilişkisi vardı. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı gruplarında akciğer laktat salınımının, mekanik ventilasyon süresi ile anlamlı bir ilişkisi vardı.Koroner bypass cerrahisi sonrası akciğerden laktat salınımı olur ve bu salınım kronik obstrüktif akciğer hastalarında daha fazladır; kronik obstrüktif akciğer hastalarında akciğer, koroner bypass cerrahisi sonrası daha fazla hasar görür. Akciğerden laktat salınımının, koroner bypass cerrahisi sonrası akciğer hasarını değerlendirmek, ekstübasyonu ve hastanın tedavisini planlarken dikkate almak için kullanılabilecek bir değer olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The etiology of lung injury following cardiopulmonary bypass is multifactorial. Our study focused on quantifying the lactate release from the lungs precipitated by extracorporeal circulation at different time points after the insult and we estimated chronic obstructive pulmonary disease effect to lung injury. This was complemented by an evaluation of the gas exchange at the level of the alveolar?capillary membrane. This applications applied to patients who both had got and hadn?t got chronic obstructive pulmonary disease.Total 43 patients underwent coronary artey bypass operation under elective conditions in Trakya University Faculty of Medicine Cardiovascular Surgery Clinic were included in the present study. Patients divided into 3 groups. First group included 15 patients was control group. Second group included 14 patients prepared as type 1 chronic obstructive pulmonary disease group and third group included 14 patients prepared as type 3 chronic obstructive pulmonary disease group. Pulmonary lactate release of the patients, veno-arterial difference in the partial pressure of carbon dioxide, systemic lactate concentrations, alveolar-arteriel oxygen gradient, at the start of the operation while first surgical incision, at the end of the bypass, postoperative sixth hour and eighteenth hour values were saved. At the same time data of patients was saved.Alveolar-arteriel oxygen gradient, systemic lactate concentrations and pulmonary lactate release was increasing while bypass. This increasing at second group was significantly more than first group and at third group was meaningfully more than second group.At both control group and chronic obstructive pulmonary disease group pulmonary lactate release had a meaningfully relation with the value of cardiopulmonary bypass time, alveolar-arteriel oxygen gradient and systemic lactate concentrations. At chronic obstructive pulmonary disease groups pulmonary lactate release had a meaningfully relation with mechanical ventilation time.After coronary artey bypass surgery, lungs release lactate and this releasing is more at chronic obstructive pulmonary disease patients; lungs with chronic obstructive pulmonary disease are more damaged after coronary artey bypass surgery. We think that after coronary artey bypass surgery, estimation of the lungs damage caused by lactate released from lungs is remarkably important for the planning of extubation and treatment of the patients.