Açıklanamayan infertilite tanılı kadınlar ile erken gebelik haftasında olan primigravide tanılı kadınların anteryor uteroservikal açılarının karşılaştırılması
Comparison of anterior uteroservical angles of individuals with a diagnostic infertility and individuals with primigraviate diagnosis in early pregnancy week
- Tez No: 704980
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİZ GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Açıklanamayan infertil ile erken gebelik haftasında (B-hCG˂1000 mIU/ml) olan primigravid olgularda anterioruteroservikal (A-USA) açıların karşılaştırılmasını yapmak. A-USA'nın dar olmasının sperm geçişini engelleyebileceği ve bu nedenle infertiliteye neden olabileceği ileri öngörüsü ile iki grup arasında açı farkının olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Materyal metod Van YüzüncüYılÜniversitesi kadın hastalıkları ve doğum kliniğinde, Şubat 2021-Ekim2021tarihleri arasında obstetri ve jinekoloji polikliniklerine başvuran, açıklanamayan infertil 75 olgu ile erken gebelik haftasında olan primigravide tanılı 51 olgunun dâhil dildiği toplam 126 olgu üzerinde yapılan prospektif kontrollü bir çalışma planlandı. Bu amaçla olguların hormon değerleri, histerosalpingografi (HSG) raporları,sperm analizleri bakıldıktan sonra açıklanamayan primer infertil grup oluşturuldu. Primigravid olguları humankoryonikgonadotropin (B-hCG) değerleri görüldükten sonra çalışmaya dâhil edildi. Çalışmaya alınan olgularınA-USA'ları mesane boş iken ve transvajinal olarak ultrasonografi ile ölçüldü. Tüm olguların gravida, parite ve abortus sayıları, yaş, boy, kilo, vücut kitle endeksi (VKİ) değerleri,ek hastalık durumları,sigara içme öyküleri,geçirilmiş cerrahi öyküleri kayıt altına alındı. Sigara veya alkol kullanımı olan, ek hastalık veya geçirilmiş jinekolojik cerrahi öyküsü olan olgular çalışma dışı bırakıldı. Mindray marka ultrasonografi (USG) cihazı ile mesane boş iken jinekolojik pozisyonda ve aynı kişi tarafından olguların anterioruteroservikal açıları ölçülerek kayıt altına alındı.İstatistik Analiz Verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama, standart sapma, medyan, en düşük, en yüksek, frekans ve oran değerleri kullanılmıştır. Değişkenlerin dağılımı KolmogorovSimirnov test ile ölçüldü. Nicel bağımsız verilerin analizinde Mann-WhitneyUtesti kullanıldı.Korelasyon analizinde Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Analizlerde SPSS 27.0 programı kullanıldı.Bulgular Çalışmamızda gebe grubundaki olguların yaşları primer infertil olan grup olgularından anlamlı olarak daha yüksek saptandı. Primer İnfertil ve gebe grubundaki olgularınVKİ değeri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).Gebe grubunda B-hCG değerinin artışı ileA-USAdeğeri arasında anlamlı korelasyon gözlenmedi (p >0.05). Primer İnfertil ve primigravid grubunda olgularınA-USA değerleri arasında anlamlı bir farkın olmadığı saptandı (p>0.05). Sonuç Çalışmamızın sonucunda; açıklanamayan primer infertilite etyolojisinde rol alabileceği düşünülen anterior uteroservikal açının erken gebelik haftasında olan primigravid olgular ile açıklanamayan primer infertilite olgular arasında anlamlı bir fark göstermediği saptanmış olup, bu konuda daha fazla randomize kontrollü çalışmaların yapılmasının gerekli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
To compare anterior uterocervical ( A-USA ) angles in unexplained infertile and primigravid cases at early gestational week (B-hCG˂1000 mIU/ml) . We aimed to investigate whether there is an angle difference between the two groups with the forward prediction that narrow A-USA may prevent sperm passage and therefore cause infertility. Material method A prospective controlled study was planned on a total of 126 cases, including 75 unexplained infertile cases and 51 cases diagnosed in primigravida at early gestational week, who applied to the obstetrics and gynecology outpatient clinics of the Obstetrics and Gynecology Department of Van Yüzüncü Yıl University between February 2021 and October 2021. For this purpose, after examining the hormone values, hysterosalpingography (HSG) reports and sperm analysis of the cases, the unexplained primary infertile group was formed. Primigravide cases were included in the study after human chorionic gonadotropin (B-hCG) values were observed. A-USA of the subjects included in the study was measured by ultrasonography when the bladder was empty and transvaginally. The gravida, parity and abortion numbers, age, height, weight, body mass index (BMI) values of all subjects, comorbid conditions, smoking history, past Surgical histories were recorded. Cases with smoking or alcohol use, a history of additional disease or previous gynecological surgery were excluded from the study. The anterior uterocervical angles of the cases were measured and recorded by the same person in the gynecological position while the bladder was empty with a Mindray brand ultrasonography (USG) device.Statistical Analysis In the descriptive statistics of the data, mean, standard deviation, median, lowest, highest, frequency and ratio values were used. The distribution of variables was measured with the Kolmogorov-Smirnov test. The Mann-Whitney U test was used in the analysis of quantitative independent data. Spearman correlation analysis was used in the correlation analysis. SPSS 27.0 program was used in the analysis. Results In our study, the ages of the cases in the pregnant group were found to be significantly higher than the cases in the primary infertile group. There was no statistically significant difference between the BMI values of the cases in the primary infertile and pregnant groups (p>0.05). There was no significant correlation between the increase in B-hCG value and A-USA value in the pregnant group (p >0.05). It was determined that there was no significant difference between the A-USA values of the cases in the primary infertile and primigravida groups (p>0.05). As a result of our study; It was determined that the anterior uterocervical angle, Which is thought to play a role in the etiology of unexplained primary infertility, did not show a significant difference between primigravida cases at early gestational weeks and unexplained primary infertility cases, and we think that more randomized controlled studies are needed on this subject.