Gonal F (follitropin alfa) ve pergoveris(follitropin alfa ve lutropin alfa) kullanılan IVF sikluslarında ovaryan stimülasyon sonuçlarının karşılaştırılması
Gonal ;F (follitropin alfa) and pergoveris(follitropin alfa and lutropin alfa) usedovarian stimulation in IVF cyclescomparison of results
- Tez No: 710226
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmamızın amacı; IVF'te ovaryan stimülasyonda kullandığımız gonadotropin tedavisinde follitropin alfa'ya lutropin alfa eklenmesinin, tek başına follitropin alfa'ya göre tedavi dozu, süresi, toplanan oosit sayısı, oluşan embriyo sayısı ve canlı doğumlar üzerine etkisinin karşılaştırılmasıdır. İki ilaç arasında öncelikli olarak canlı doğum sayıları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark var mı görmeyi amaçladık. İlaçların kullanımı sırasında oluşabilecek OHSS (ovaryan hiperstimülasyon sendromu) yan etkisi açısından iki ilacın birbirine üstünlüğünü de kıyasladık. Hastalar ve Yöntem 2021 ocak ve 2021 haziran ayları arasında Ondokuz mayıs üniversitesi tıp fakültesi hastanesi tüp bebek merkezine başvuran 20-44 yaş aralığındaki, herhangi bir sebepten (açıklanamayan infertilite, düşük over rezervi, erkek faktörü vb.) 1 yıllık düzenli korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalamayan infertil kadınlar çalışmaya dahil edildi. Bu tarihler arasında kliniğimizde ovaryan stimülasyon için Pergoveris tercih ettiğimiz 50 kadın hasta ve Gonal-f tercih ettiğimiz 50 kadın hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya 20-44 yaş aralığında, düzenli adet gören, en az 1 yıllık düzenli korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalamayan (infertil) ve ilk kez ıvf tedavisi denenen kadın hastalar dahil edildi. Tekrarlayan ıvf siklusu olan, 20 yaş altı ve 44 yaş üstü, PCOS ve endometriozis tanılı, azalmış over rezervi nedeniyle oosit havuzu yapılan, infertilite sebebi hipogonadotropik hipogonadizm ve erkek faktörü azospermi ve total progressif motil sperm sayısı 1.5 milyon/ml altında olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların yaş, beden kitle indeksi, infertilite sebebi, infertilite süresi, bazal fsh değeri, antral folikül sayıları kaydedildi. Uygun gonadotropin seçiminden sonra ilacın dozu ve indüksiyon süreleri karşılaştırılarak , toplanan oosit sayısı, metafaz 2 (M2) oosit sayısı, oluşan embriyo sayıları, embriyo derecesi, dondurulan ve transfer edilen embriyo sayıları kaydedildi. Bulgular Bireysel özellikleri benzer Gonal-f ve Pergoveris kullanan hasta grupları arasında infertilite nedenleri benzerdir. Kullanılan ilaç dozu Pergoveriste daha yüksek olup, indüksiyon süreleri her iki ilaç için benzerdir. Toplanan oosit sayısı, M2 oosit sayısı, oluşan-dondurulan-transfer edilen embriyo sayıları benzerdir. 3.gün transfer iv edilebilen embriyolar gonal-f kullanan hastalarda daha fazla iken; 5. gün transfer edilebilen embriyolar her iki grup içinde benzerdir. Canlı doğum, ikiz gebelik, abortus, ektopik gebelik, kimyasal gebelikle sonuçlanması ve OHSS yan etkisi açısından her iki grup benzerdir. Pergoveris kullanılan 8 hastada embriyo oluşmamıştır. Gonal-f kullanılan hastaların tamamında embriyo oluşumu gözlenmiştir. Tartışma ve Sonuç Gonal-f ve Pergoveris ilaçları ile ovaryan stimülasyonu sonucunda toplanan oosit sayısı, oluşan-transfer edilen-dondurulan embriyo sayısı, canlı doğum oranı, çoğul gebelik oranı ve OHSS açısından anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effect of adding lutropin alfa to follitropin alfa in gonadotropin treatment, which we use in ovarian stimulation in IVF, on treatment dose, duration, number of oocytes collected, number of embryos formed and live births compared to follitropin alfa alone. We primarily aimed to see if there is a statistically significant difference in the number of live births between the two drugs. We also compared the superiority of the two drugs to each other in terms of OHSS (ovarian hyperstimulation syndrome) side effects that may occur during the use of drugs. Patients and Methods Infertile women aged 20-44 years who applied to Ondokuz Mayis University Medical Faculty Hospital IVF center between January 2021 and June 2021 and could not get pregnant despite 1 year of regular unprotected intercourse for any reason (unexplained infertility, low ovarian reserve, male factor, etc. ) were included in the study. Between these dates, 50 female patients for whom we preferred Pergoveris for ovarian stimulation in our clinic and 50 female patients for whom we preferred Gonal-f were included in the study. The study included female patients aged 20-44 years, who had regular menstruation, who could not become pregnant (infertile) despite at least 1 year of regular unprotected intercourse, and who tried IVF treatment for the first time. Patients with recurrent IVF cycles, under the age of 20 and over the age of 44, diagnosed with PCOS and endometriosis, oocyte pooling due to decreased ovarian reserve, hypogonadotropic hypogonadism due to infertility and male factor azoospermia and total progressive motile sperm count below 1.5 million/ml were excluded from the study. Patients' age, body mass index, cause of infertility, duration of infertility, basal fsh value, and antral follicle count were recorded. After choosing the appropriate gonadotropin, the dose and induction times of the drug were compared, and the number of oocytes collected, the number of metaphase 2 (m2) oocytes, the number of embryos formed, the embryo grade, the number of frozen and transferred embryos were recorded. vi Results The causes of infertility are similar among the patient groups using Gonal-f and Pergoveris with similar individual characteristics. The drug dose used is higher in Pergoveris, and the induction times are similar for both drugs. The number of collected oocytes, the number of M2 oocytes, the number of formed-frozentransferred embryos are similar. While embryos that can be transferred on the 3rd day are higher in patients using gonal-f; embryos transferable on day 5 were similar in both groups. Both groups were similar in terms of results of live birth, twin pregnancy, abortion, ectopic pregnancy, chemical pregnancy and OHSS side effects. No embryos were formed in 8 patients using Pergoveris. Embryo formation was observed in all patients using Gonal-f. Discussion ve Conclusions No significant difference was found in terms of number of oocytes collected, the number of formed-transferred-frozen embryos, live birth rate, multiple pregnancy rate and OHSS as a result of ovarian stimulation with Gonal-f and Pergoveris drugs.