Mükemmeliyetçilik ile görev performansı arasındaki ilişkide örgütsel faktörlerin düzenleyici rolü
The moderating role of organizational factors on the relationship between perfectionism and task performance
  1. Tez No: 704993
  2. Yazar: HANDAN GÜNYAKTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR BAYHAN KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Organizasyon ve Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı, uyumlu ve uyumsuz mükemmeliyetçilik kişilik özellikleri gösteren çalışanların görev performansları üzerindeki etkisinde, algılanan örgütsel desteğin düzenleyici rolünün incelenmesidir. Bu ilişkiler kaynakların korunması kuramı çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemi çeşitli sektörlerde çalışan 347 beyaz yakalı çalışandan oluşmaktadır. Veriler katılımcılardan çevrimiçi anket yoluyla, kartopu örneklemi yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Çalışanların mükemmeliyetçilik düzeyleri Frost Kısaltılmış Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (Burgess vd., 2016), görev performanslarına ilişkin değerlendirmeleri Performans Ölçeği (Williams ve Anderson, 1991) ve örgütsel destek algıları ise Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği (Eisenberger vd., 1986) kullanılarak belirlenmiştir. Veri analizinde SPSS 23 ve AMOS 23 programları kullanılmıştır. Araştırmanın hipotezleri ise Process Macro (Model 1) kullanılarak regresyon analizleri ile test edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, algılanan örgütsel desteğin uyumsuz mükemmeliyetçilik ve görev performansı arasındaki negatif yönlü ilişkide düzenleyici etkisinin olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar tartışma bölümünde yorumlanmış, araştırmanın kısıtlarından söz edilmiş, gelecek araştırmacılara ve yöneticilere faydalı olabileceği düşünülen çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the moderating role of perceived organizational support on the relationships between adaptive-maladaptive perfectionism and task performance. These linkages were discussed within the conservation of resources theory (COR). The sample of the study consists of 347 white-collar employees working in various sectors. Data were collected from the participants through an online questionnaire, using the snowball sampling method. The perfectionism levels of the employees were measured by Frost Multidimensional Perfectionism Scale-Brief (Burgess et al., 2016), their assessment of their task performance was measured by the Performance Scale (Williams and Anderson, 1991), and their perceptions of organizational support were measured by the Perceived Organizational Support Scale (Eisenberger et al., 1986). SPSS 23 and AMOS 23 were used in data analysis. The hypotheses of the research were tested with regression analyzes using Process Macro (Model 1). According to the findings obtained in the study, it was determined that perceived organizational support had a moderating effect on the negative relationship between maladaptive perfectionism and task performance. The general implications of the findings and limitations of the study are discussed and then various recommendations have been made that are thought to be useful to future researchers and managers.