KKKTC 5. sınıf Türkçe ders kitabında yer alan metinlerin çocuk edebiyatı bağlamında incelenmesi
A review of texts in the TRNC-fifth class Turkish coursebook in the context of children's literature
  1. Tez No: 705009
  2. Yazar: BARIŞ KARAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REZAN KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ders kitapları ve kitaplarda yer alan metinleröğrencilerin eğitim sürecinin önemli bir parçasıdır. Bu noktadan hareketle de ders kitaplarında yer alan metinlerin seçimi yapılırken hassas davranılmalıdır. Öğrencilerin Türkçeye ait bilgilerinin oluştuğu ve geliştiği ders olan Türkçe dersi ve haliyle Türkçe ders kitabı anadil öğretimi açısından da oldukça önemli bir konumdadır. Türk dilini doğru aktarmasının yanında kitapta yer verilen metinlerin de çocuğa ve çocuk edebiyatına uygun olması gereklidir.Doküman incelemesi yöntemiyle yapılan araştırmada, 2018 yılında basılmış olan KKTC Türkçe ders kitabında yer alan metinlerin biçim ve içerik yönünden çocuk edebiyatına uygun olup olmadıkları irdelenmiştir. Söz konusu çalışma sadece okuma metinleriyle sınırlandırılmış olup 48 metni kapsamaktadır. Bu metinler çocuk edebiyatının biçim ve içerik özellikleri kapsamında tek tek değerlendirilmiştir. Araştırmamızın sonucunda, metinlerin çoğunlukla çocuk edebiyatı özelliklerine uygun olduğu gözlemlenmiştir. Fakat bazı metinlerde yazım yanlışları, noktalama yanlışı, görsel içerik uyumsuzluğu, çocuklar açısından olumsuz örnek teşkil edecek; şiddet, ölüm gibi ifadelere rastlanmıştır. Sonuç olarak KKTC 5. Sınıf Türkçe ders kitabının genel itibariyle çocuk edebiyatına biçimsel ve içerik açısından uygun olduğu ancak daha özenli ve yanlışsız olması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Course books and the texts in such books are an important part of the educational process of all students. From this point of view, it is necessary to act responsibly towards selection of the texts in the course books. The Turkish course and the Turkish course book, which allow the students to develop their knowledge on Turkish, are considered very important for teaching their native language. In addition to correct transfer of the Turkish language, the texts included in the Turkish course book should also be suitable for children and children's literature. In the study conducted by the method of document analysis, it has been examined whether the texts in the TRNC- Turkish course book published in 2018 are suitable for children's literature in terms of form and content. The study has been limited only to 48 reading texts. These texts have been evaluated one by one within the scope of form and content characteristics of children's literature. As a result of our study, it has been found that the texts are mostly suitable for the characteristics of children's literature. However, some texts include spelling and punctuation errors, visual content inconsistencies, and various expressions such as violence and death that may set a negative example for children. As a result, it has been concluded that the TRNC- Fifth Class Turkish course book is generally suitable for children's literature in terms of form and content, but it should be more attentive and errorless.