Düzlemsel Bézier eğrilerinin eğri çiftleri
Curves couples of planar Bézier curves
- Tez No: 705010
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YILMAZ CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezin asıl amacı Öklid uzayında doğrudaş olmayan kontrol noktalarına sahip n-inci dereceden Bézier eğrisinin eğri çiftlerinin parametrik denklemlerini ve eğriliklerini araştırmaktır. Bu tezde ilk olarak düzlemsel Bézier eğrisini sırasıyla evolüt, involüt, paralel, pedal ve kontropedal eğri çiftlerinin parametrik denklemleri elde edilmiştir. Ardından düzlemsel Bézier eğrisinin elde edilen her bir eğri çiftinin eğrilikleri hesaplanmıştır. Ayrıca [0,1] aralığındaki t parametresi için elde edilen bu eğri çiftlerinin denklemlerinde ve eğrilik formüllerinde uç noktaların nasıl sonuçlar verdiği araştırılmıştır. Ek olarak verilen kontrol noktalarını bazı özel noktalar seçerek Bézier eğrisini eğri çiftleri ve bu eğri çiftlerinin eğrilikleri üzerinde incelemeler yapılmıştır. Son olarak elde edilen sonuçlar, ilgili bölümlerde detaylı olarak aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to investigate the parametric equations and curvatures of the curve couples of the n-th order Bézier curve in the E2 Euclidean space given that the parametric equation with non-linear control points. In this thesis, firstly, the parametric equations of the planar Bézier curve for the evolute, involute, parallel, pedal and contrapedal curve couples are obtained respectively. Then, the curvatures of each pair of curves are calculated. In addition, they have been investigated at t = 0 and t = 1. In addition choosing some special points the control points, the curve couples of the Bézier curve and the curvatures of these curve couples are examined. Finally, the results are given in detail in the relevant section.