Cinsel istismara uğrayan ve uğramayan ergenlerde bağlanma stili, ana-baba tutumu, depresyon ve anksiyetenin değerlendirilmesi
The evaluation of attachment style, parent's attitude, depression and anxiety in adolescents who are sexually abused and not abused
- Tez No: 705011
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE TOROS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada 01.01.2021-01.06.2021 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na cinsel istismar mağduru olarak başvuran ergenlerin sosyodemografik özelliklerinin ve uğradıkları cinsel istismarın özelliklerinin tanımlanması ve bununla birlikte bu ergenlerin bağlanma stillerinin, ana-baba tutumlarının, depresyon ve anksiyete ölçek puanlarının cinsel istismara uğramayan sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 13-18 yaş grubundaki cinsel istismara uğrayan 34 ergen ve cinsel istismara uğramayan sağlıklı 34 ergen oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan tüm ergenlerin sosyodemografik verileri toplanmıştır. Cinsel istismar mağduru ergenler için cinsel istismarın süresi, sıklığı, niteliği, kim tarafından gerçekleştirildiği gibi verilerin sorgulandığı cinsel istismar formu araştırmacılar tarafından doldurulmuştur. Cinsel istismara uğrayan ve uğramayan ergenlerin bağlanma stillerini, ebeveyn tutumlarını, depresyon ve anksiyete şiddetini karşılaştırmak için İlişki Ölçekleri Anketi, Ana-baba Tutum Ölçeği, Çocuklar için Depresyon Ölçeği ve Durumluk-Süreklilik Kaygı Envanterinden yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda; olguların yaş ortalaması 15,29±1,31 olarak saptanmıştır. En sık vajinal penetrasyon türü cinsel istismar görülmüştür. İstismar eden kişilerin tamamının erkek olduğu ve bu kişilerin %85,3'ünün çocuğun tanıdığı kişiler olduğu saptanmıştır. Cinsel istismar grubunun %64,7'si ailesi tarafından cinsel eğitim verilmediğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
In this article, it was aimed to describe sociodemographic attributes, characteristics of the sexual abuse encountered by adolescents who applied to Mersin University Medical Faculty Hospital Child and Adolescent Psychiatry Department as sexually abused child between 01.01.2021 and 01.06.2021 and it was also aimed to compare their attachment styles to their parents, attitudes of their parents, their scale scores of depression and anxiety between healthy control group who haven't had sexual abuse. The research sample was formed by 34 adolescents in age range of 13-18 who had sexual abuse and 34 healthy adolescents in age range of 13-18 who haven't had sexual abuse. Sociodemographic data of all adolescents who joined the study were collected. A sexual abuse questionnaire (which inquires the data such as duration, frequency, characteristics and offender of sexual abuse) was filled by the researchers for the sexually abused adolescents. Relationship Scales Questionnaire, Parental Attitude Scale, Children's Depression Inventory, State-Trait Anxiety Inventory were used to compare severity of depression and anxiety, parrental attitudes, the attachment styles to the parents of adolescents who had sexual abuse and adolescents who haven't had sexual abuse. In the result of the study, the average age of cases were calculated as 15,29±1,31. The most common sexual abuse type was vaginal penetration. It was detected that all the sexual offenders were male and 85,3% of the offenders were known by the sexually abused children. 64,7% of the sexual abuse group told that they haven't had sex education by their families.