Marina Abramovic'in Türk performans sanatına ve sanatçılarına etkileri
Turkish performance of Marina Abramovic to its art and artistseffects
  1. Tez No: 705021
  2. Yazar: SENA UĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TAYFUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Performans sanatının ortaya çıkışı ve tüm evrene kendisini duyurmuş olan meşhur Performans sanatçısı Marina Abramovic ' ten ve sanatçıdan etkilenen değerli Türk Performans sanatçılarından bahsedilmiştir. Bu Türk Performans sanatçıları her birisi farklı şekilde ve alanda performanslarını gerçekleştirmektedirler. Bu sanatçılar Nezaket Ekici, Dilek Champ, Şebnem Dönmez, Arda Cabaoğlu, Merve Vural, İlyas Odman ve Bahar Temizdir. Performans sanatının asıl kökenleri Birinci Dünya Savaşı'na kadar inmektedir. Yaşanan olaylar ve oluşan yeni evren düzenine karşı her kategoride olduğu gibi sanatçılar tarafından da reaksiyonlar gösterilmiştir. Marina Abramovic 30 Kasım 1946 senesinde Yugoslavya'nın Belgrad şehrinde dünyaya gelmiştir. Marina Abramovic kendini Performans sanatının büyükannesi ve atası olarak tanımlamıştır. 70li yıllardan itibaren 40 yıllık kariyer hayatında vücudunun sınırlarını ve aklın sınırlarını emek harcayarak sanat seyircisini her performansında şaşırtmayı başardığı söylenmektedir. Gösterimleri evrensel kategori mecralarında sergilenmeye devam eden bu sanatçı, performans sanatçısılarının gerçektende bedenine ve kendi bedenine ve kendisine zarar vermeye çalıştıklarını belirtilmiştir. Abramovic;“Tiyatro sanatçıları ve performans sanatçıları arasındaki en büyük fark ve ayrımlar performans sanatçısının var olan anı yaşanmış gibi yapmaya çalışmaması gerçekten yaşaması ve o anı deneyimlemesidir”tarzında ifade etmiştir. Abramovic aynı zamanda yazar ve film yönetmenidir. Hala performans çalışmalarını sürdürmekte ve 2007 senesinde New York' da oluşturduğu Marina Abramovic Enstitü 'de öğrencilere dersler vermeye devam edip yeni performans sanatçısı adayı bireyleride eğitmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the emergence of Performance Artist and the famous Performance Artist Marina Abramovic and the Turkish Performance Artists who were influenced by her were mentioned. The Origin of Performance Art goes back to the First World War. As in every field, artists reacted against the events and the emerging new world order. These Turkish Performance Artists each perform their performances in a different way and area. These artists are Nezaket Ekici. Dilek Champ, Şebnem Dönmez , Arda Cabaoğlu, Merve Vural , İlyas Odman and Bahar Temiz. Marina Abramovic was born on November 30, 1946 in Belgrade, Yugoslavia under her current name, Serbia. In his own words, he is the grandmother of the art of performance. He has been able to surprise the art audience in every performance by forcing the limits of his body and the possibilities of the mind in his 40-year career since his 70s. The artist, whose performance share exhibited in international platforms, states that the performance artist really tries to harm his body and himself.“The biggest difference between the theater artist and the performance artist is that the performance artist does not try to act as if it has happened, it really live sand experiences.”She expresses. Besides this art she is a writer and film director. She still continues to perform and teaches at the Marina Abramovic Institute, which she founded in 2007 in Hudson, New York, and trains new performance students.