Suriyeli sığınmacıların Facebook kullanma motivasyonları: Kilis örneği
Motivation of Syrian asylum seekers to use Facebook: Kilis example
  1. Tez No: 705036
  2. Yazar: SÜLEYMAN BOYBEYİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL CEM FERİDUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Göç, insanlık tarihi boyunda kitlelerin ya da bireylerin zorunlu ya da gönüllü biçimde uluş aşırı ya da ülke içinde yaptıkları yer değiştirmelerdir. Dünya nüfusundaki hızlı artış, savaş ve doğal afetler gibi tahribat alanı geniş durumlar göçlerin başlıca sebeplerindendir. Gelişen iletişim ağları, ulaşımın kolaylaşması ve yeni imkanlardan yararlanma istekleri göç için motivasyon kaynakları arasındadır. İletişim teknolojilerinin gelişmesi geleneksel iletişim formlarını dönüştürürken göçmenlerin yer değiştirme süreçlerinde yeni kültüre uyumlarında ve geride bıraktıkları bağlarıyla iletişimlerinde etkin bir rol oynamaktadır. İletişim, yüz yüze olma zorunluluğundan çıkmış anlık, sanal iletiler şeklinde gerçekleşmeye başlamıştır. Bireylerin sosyal ağları kullanma motivasyonları günlük ihtiyaçları, haberdar olma isteği, görünür olma ve zaman geçirme ihtiyacı gibi çeşitlendirilmektedir. Bu çalışmada, Kilis'te Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı kurumlarda gönüllü öğretici olarak çalışan sığınmacıların sosyal medya kullanma motivasyonları, Facebook uygulaması üzerinden incelenmiştir. Anket soruları örnekleme çevrim içi uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 ile analiz edilmiştir. Verileri analiz etmek için t Testi ve Tek Yönlü Anova testleri uygulanmıştır. Elde edilen verilerde sığınmacıların Facebook'u uyum gösterme, haberleşme, kimliklenme ve örgütlenme gibi motivasyonlarla kullandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Migration is the forced or voluntary transnational or internal displacement of the masses or individuals throughout the human history. Wide destructive conditions such as rapid increase in the world population, war and natural disasters are the main reasons of migration. Developing communication networks, ease of transportation and willingness to benefit from new opportunities are among the motivation sources for migration. While the development of communication technologies transforms traditional forms of communication, it plays an active role in the adaptation of migrants to the new culture in the relocation processes and in their communication with the bonds they leave behind. Individuals' motivation to use social networks can be diversified such as their daily needs, the desire to be informed, the need to be visible and spend time. In this study, the motivation to use Facebook, one of the social media applications, of the refugees who work as volunteer teachers in the institutions affiliated to the Directorate of National Education in Kilis, has been investigated. The online survey method was used. The data obtained were analyzed with SPSS 22. T-test and One-Way Anova tests were used to analyze the data. According to the results, the refugees use Facebook for motivations such as adaptation, communication, identification and organization.