Okul müdürlerinin sınıf içi öğretimin iyileştirilmesine yönelik etkili geri bildirim verme kapasitelerini geliştirme
Developing school principals' capacities of giving effective feedback to improve in-class teaching
- Tez No: 705035
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİB ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf içi öğretimin iyileştirilmesi kapsamında tasarlanan etkili geri bildirim verme programının (EGBVP) okul müdürlerinin geri bildirim verme kapasiteleri üzerindeki etkisini incelemek ve okul müdürlerinin bu programa ilişkin görüşlerini belirlemektir. Araştırmacı tarafından liderlik, denetim, sınıf gözlemi, güven, etkin dinleme, geri bildirim ve istatistiki analiz konularını kapsayan bir program geliştirilmiştir. Bu çalışmada hem nicel hem de nitel verilerden yararlanılan karma yöntemin birleştirici (convergent) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu ve örneklemi 2018–2019 eğitim-öğretim yılında Hatay ilinde deney (N=8) ve kontrol (N=8) grubu okullarında görevli 16 okul müdüründen ve 602 öğretmenden oluşmaktadır. Nicel veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“okul müdürü geri bildirim ölçeği”, nitel veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda EGBVP'nin geri bildirimin hem süreç hem de işlev boyutuna anlamlı katkı sağlayarak okul müdürlerinin öğretimin iyileştirilmesi kapsamında etkili geri bildirim verme kapasitelerini arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Etki büyüklüğü bakımından ise EGBVP'nin işlev boyutu üzerinde daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca EGBVP sonrası deney grubunda yer alan okul müdürlerinin kontrol grubundaki okul müdürlerine göre anlamlı bir şekilde daha sık geri bildirim verdikleri belirlenmiştir. Geri bildirim verme tercihleri üzerinde de etkili olduğu tespit edilen EGBVP, okul müdürlerinin daha fazla yazılı geri bildirim vermelerini sağlamıştır. EGBVP'nin etkililiğine ilişkin katılımcılar ile yapılan görüşmeler; okul müdürlerinin ders denetiminin ve geri bildirimin öneminin farkına vardıklarını, bu konularda kendilerini mesleki olarak geliştirdiklerini, olumlu tutumlara sahip olarak yönetsel davranışlarını değiştirdiklerini, amaca odaklanarak öğretimsel liderlik davranışları gösterdiklerini ortaya koymuştur. Sonuç olarak EGBVP sonrası geri bildirim verme sürecinde okul müdürlerinin literatüre uygun davranışlar sergileyerek etkili geri bildirim verdikleri tespit edilmiştir. Öğretmenlere etkili geri bildirim verilmesinin öğretimin iyileştirilmesine olan katkısı göz önünde bulundurulduğunda; EGBVP'nin hizmet içi eğitim kapsamına alınarak, bu eğitimden tüm okul müdürlerinin faydalanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of giving effective feedback program (GEFP) designed within the scope of improving classroom teaching on principals' feedback capacities and to determine the principals' views about this program. A program covering leadership, supervision, classroom observation, trust, active listening, feedback and statistical analysis was developed by the researcher. In this study, the convergent design of the mixed method was used. The study group and sample of the research consist of 16 school principals and 602 teachers working in the experimental (N=8) and control (N=8) group schools in the province of Hatay in the 2018-2019 academic year. The“school principal feedback scale”developed by the researcher was used as the quantitative data collection tool, and a semi-structured interview form was used as the qualitative data collection tool. As a result of the research, it was concluded that GEFP contributed significantly to both the process and function factors of the feedback and increased the capacity of school principals to give effective feedback within the scope of improving teaching. The calculated effect size revealed that the contribution of GEFP to the function factor is higher than the process factor. In addition, it was determined that the experimental group school principals gave feedback significantly more frequently than the control group school principals after GEFP. GEFP, which was also found to be effective on feedback preferences, enabled school principals to give more written feedback. The interviews done with the experimental group participants regarding the effectiveness of GEFP revealed that school principals realize the importance of supervision and feedback, improve themselves professionally on these issues, change their managerial behaviors by having positive attitudes, and show instructional leadership behaviors by focusing on the educational goals. As a result, it was determined that school principals started to give effective feedback by demonstrating behaviors related to the feedback process literature after GEFP. Considering the contribution of giving effective feedback to teachers to improve their teaching, it is recommended that GEFP should be provided for all school principals as an in-service training.