Meslek yüksekokulu hazır giyim programı öğrencilerinin meslek stajlarının yeterliliği
Summary of the study on adequacy of occupational training of students of ready-wear curriculum the school of higher education
  1. Tez No: 133950
  2. Yazar: MERAL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONGÜL KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Education and Training, Clothing Industry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Bu araştırmada; meslek yüksekokulu hazır giyim programı öğrencilerinin, işletmelerde yaptıkları meslek stajının yeterliliğini inceleyerek, meslek stajında var olan aksaklıkların belirlenmesi, meslek stajının, öğrencilerin bilgi görgü ve deneyimlerini artırmaya yönelik daha etkili ve verimli bir şekilde yapılması için öneriler geliştirilmiştir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Literatür taraması ile elde edilen veriler doğrutusunda hazar giyim üretim aşamaları şu şekilde belirlenmiştir. Kumaş kalite kontrol aşaması, yardımcı malzeme kalite kontrol aşaması, tasarım aşaması, kalıp hazırlama aşaması, kesim aşaması, dikim aşaması, ara ve son ütü aşaması, ara ve son kalite kontrol aşaması ve paketleme aşamasıdır.Hazır giyim üretim aşamalarında öğrencilerin yaptığı meslek stajının yeterliliğini belirlemek amacıyla“Meslek Stajını Değerlendirme Anketinde”76 soru hazırlanmıştır. Bu sorular beşli dereceleme ölçeğine göre düzenlenmiştir. Üretim aşamalarındaki meslek stajının yeterli olup olmadığım belirlemek üzere hazırlanan anket sorulan, her işlem basamağım kapsayacak nitelikte hazırlanmıştır. Hazırlanan anket sorulan, alanda uzman kişilerin görüş ve önerilerine sunulmuştur. Meslek yüksekokulu hazır giyim programı 2. sınıf öğrencilerine pilot uygulama yapılmıştır. Bu pilot uygulama ile elde edilen veriler üzerinde geçerlik ve güvenirliği belirlemek üzere analiz yapılmıştır. Analiz sonucuna göre; verilerin güvenirliği için, Cronbah Alpha Katsayısı.9150, geçerliği için, 76 soru üzerinden faktör analizi yapılmış, soruların faktör yükü.40 ve üzerinde çıkmıştır. Bu sonuca göre, soruların geçerliği ve güvenirliği yüksek kabul edilmiştir. Hazırlanan anket, dokuz üniversiteye bağlı oniki meslek yüksekokulu hazır giyim programında öğrenim gören 233 öğrenciye, bu programlarda görev yapan 26 akademik personele ve öğrencilerin meslek staj ıy la yalandan ilgilenen hazır giyim işletmelerinde çalışan 107 işletme personeline uygulanmıştır. Arastama sonuçlan şunlardır: > Meslek stajı yapan öğrencilere sağlanan sosyal ve ekonomik olanaklar konusunda ortak bir norm oluşturulmadığı ve yasal bir düzenlemenin olmadığı sonucuna varılmıştır. > Öğrencilerin meslek stajının, öğretim elemanlarının gözetim ve denetimleri dışında gerçekleştiği, bu konuda meslek yüksekokulları arasında ortak bir düzenlemenin olmadığı sonucuna varılmıştır.> Öğrencilerin meslek stajındaki yeterliliği hakkında işletme tarafından doldurulan“Gizli Değerlendirme Raporu”nun öğrencilerin meslek stajındaki yeterliliğini yansıtmadığı sonucuna varılmıştır. > Araştırma grubuna göre; öğrencilerin kumaş kalite kontrol üretim aşamasındaki meslek stajının az yeterli olduğu sonucuna varılmıştır. > Öğrencilerin; yardımcı malzeme kalite kontrol, tasarım,kalıp, kesim, dikim, ara ve son ütü, ara ve son kalite kontrol ile paketleme üretim aşamalarındaki meslek stajında orta derecede yeterli olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, ara ve son kalite kontrol ile paketleme üretim aşamaları öğrencilerin meslek stajında en fazla yeterli oldukları hazır giyim üretim aşamaları olduğu sonucuna varılmıştır. > öğrencilerin, hazır giyim işletmelerinde yaptığı meslek stajında orta derecede yeterli olduğu sonucuna varılmıştır. > Öğrencilerin, hazır giyim üretim aşamalarındaki meslek stajının yeterliliği konusunda, araştırma grubunun görüşleri arasında anlamlı bir farlılık bulunmaktadır. Araştırma grubunun görüşleri arasındaki farklılık şu şekildedir. Öğrencilerin hazır giyim üretim aşamalarındaki meslek stajını, öğrenciler ile işletme personeli daha az yeterli bulurken; akademik personel, daha çok yeterli bulmaktadır. Öğrencilerin meslek stajının yeterliliği konusunda, öğrenciler ile işletme personeli birbine yakın görüşte oldukları sonucuna varılmıştır. Araştırmanın bulgularına dayanılarak şu öneriler geliştirilmiştir; > Meslek staj süresinin meslek yüksekokulları hazır giyim programlan arasında farklı olduğu sonucundan hareketle, hazır giyim programının özelliği ve öğrenim süresi dikkate alınarak, okullar arasında birliktelik sağlanmalı ve meslek staj süresi tekrar belirlenmelidir. > Öğrencilerin meslek stajı, öğretim elemanlarının gözetim ve denetimleri dışında gerçekleştiği, bu konuda meslek yüksekokulları hazır giyim programlan arasında ortak bir düzenlemenin olmadığı sonucuna varılmıştır. Bu sonuçtan hareketle, öğrencilerin meslek stajı, ilgili öğretim elemanının gözetim ve denetimin de yapılmalıdır. > öğrencilerin meslek stajının denetim ve gözetimini yapacak eleman sıkıntısının giderilmesi için, YÖK ile MEB arasında bir protokol yapılabilir, bu protokol çerçevesinde, öğrencinin meslek stajı yaptığı, işletmenin bulunduğu yere en yakın kuramda görevli ilgili alan öğretmenlerinden yararlanılabilir. > öğrencilerin meslek stajının yeterliliği hakkında, İşletme tarafından doldurulan“Gizli Değerlendirme Raporu”nun işlevsel ve bilimsel bir geçerliliği olmadığım sonucuna varılmıştır. Bu sonuçtan hareketle,“Meslek Stajını Gizli Değerlendirme Raporu”yerine, meslek stajının gözetimini ve denetimini yapan öğretim elemanı ile ilgili işletme personeli tarafından kurulacak komisyon tarafından meslek stajı değerlendirilmeli, bu değerlendirme“Meslek Staj Notu”şeklinde olmalıdır. > Meslek stajı yapan öğrencilerin yandan fazlasına, meslek stajı yaptıkları işletme tarafından hiç bir ekonomik katkıda bulunulmadığı, ekonomik katkılarda bulunan hazır giyim işletmelerinin ise, bir birinden farklı ekonomik katkılarda bulunulduğu, bu konuda bir norm oluşmadığı yada yasal bir düzenleme olmadığı sonucuna varılmıştır. Bu sonuçtan hareketle, meslek stajı süresince, öğrencilere ekonomik katkılar sağlanmalı, bu ekonomik katkılar her öğrenci için aynı olmalı ve yasal bir temele dayandırılmalıdır. > Araştırma sonucunda, öğrencilerin meslek stajına az katıldıkları ve sadece meslek staj evraklarım dolduran öğrenciler olduğu gibi, uygulama yapmadan sadece gözlem yapan öğrenciler olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçtan hareketle, öğrencilerin meslek stajına etkin bir şekilde katılmaları sağlanmalıdır. > öğrencilerin hazır giyim işletmelerinde yaptıkları meslek stajının orta derecede yeterli olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonuçtan hareketle, hazır giyim üretim aşamalarında öğrencilerin bilgi ve becerilerini geliştirecek şekilde meslek staj programlan geliştirilmelidir. Bu programlarda öğrencilere, hazır giyim üretiminin her aşamasında meslek stajı yapma imkanı verilmelidir. > Meslek yüksekokulu hazır giyim programı öğrencilerinin teorik bilgilerini uygulamaya dönüştürecek, teknolojik donanımlı eğitim ortamları oluşturulmalı, bunun için hazır giyim işletmelerinin kalkılan sağlanmalıdır. > Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin yakından takip edilebilmesi için üniversite-sanayi işbirliği sağlanmalı ve geliştirilmelidir. ^ Hazır giyimin her üretim aşaması ile ilgili özel kurs ve seminerlerin açılması için ilgili kurumlar teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SUMMARY OF THE STUDY ON ADEQUACY OF OCCUPATIONAL TRAINING OF STUDENTS OF READY-WEAR CURRICULUM THE SCHOOL OF HIGHER EDUCATION In this study, adequacy of occupational training given at enterprises to students of ready-wear curriculum the school of higher education has been examined and suggestions have been developed with a view to remedying the failures of occupational training and giving a more effective and efficient occupational training geared towards increasing the knowledge and experience of students. Survey model was used in this study. In the direction of the data obtained from literature survey, ready-wear production stages were identified as follows: Fabric quality control stage, auxiliary materials quality control stage, design stage, pattern preparation stage, cutting stage, sewing stage, under pressing and press finishing stage, intermediate and final quality control stage and packaging stage. With a view to determining the adequacy of the occupational training undergone by students at ready-wear production stages, 76 questions were prepared for“Occupational Training Evaluation Survey”. The questions were arranged according to a five-grade scale. The survey questions aiming to determine whether occupational training at production stages is adequate were prepared in a way that they covered every step of the operations. The survey questions have been submitted to persons specialized in this field for their comments and recommendations. A pilot application was made with students attending second year of the ready-wear programs of the schools of advanced vocational studies. The data obtained from the pilot application were analyzed to determine validity and reliability. According to the result of the analysis, a factor analysis was made over 76 questions for validity and Cronbah Alpha Coefficient was found to be.9150 for reliability of data, and the factor load of the questions was found to be.40 and above. According to this result, validity and reliability of the questions were assumed to be high. The survey was applied to 233 students studying under ready-wear programs in twelve schools of advanced vocational training attached to nine universities, 26academic personnel serving under the said programs and 107 personnel working at ready-wear enterprises that are closely interested in occupational training of students. Results of the study are as follows: > It has been concluded that a common standard could not be established and a legal arrangement does not exist for the social and economic possibilities provided to students undergoing occupational training. > It has been concluded that occupational training of students take place without supervision by instructors and that schools of advanced vocational studies do not have a common arrangement among themselves on this matter. > It has been concluded that the“Confidential Evaluation Report”completed by the enterprise concerned for adequacy of students under occupational training does not reflect students' adequacy in occupational training. > It has been concluded that the students' occupational training is slightly adequate at the fabric quality control stage. > It has been found that the students are moderately adequate at the production stages of auxiliary materials quality control, design, pattern, cutting, sewing, under pressing and press finishing, intermediate and final quality control and packaging. It has furthermore been concluded that the intermediate and final quality control and packaging are the production stages where the students are most adequate under occupational training. > It has been concluded that the students are moderately adequate under the occupational training undergone at ready-wear enterprises. > There is a significant difference between the views of the study group concerning adequacy of occupational training at ready-wear production stages, in that the students find the occupational training at ready-wear production stages less adequate, while the academic personnel find it more adequate. It has been concluded that the students and the enterprise personnel have similar views about the adequacy of the occupational training. In the direction of the results of the study, suggestions were developed for re-detennining the principles and procedures for occupational training with a view to remedying the failures of occupational training and rendering it more effective and objective.