Güneş enerjisi sistemleri için uyarlanabilir nöro bulanık çıkarım sistemi ile maksimum güç noktası takip algoritmasının iyileştirilmesi
Improvement of maximum power point tracking algorithm with adaptive neuro fuzzy inference system for solar energy systems
- Tez No: 705057
- Danışmanlar: PROF. DR. AYBABA HANÇERLİOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tezde maksimum güç noktası takibi MPPT ve DC-DC yükseltici dönüştürücü sunulmaktadır. Bu tasarım, bulanıklığın, maksimum güç noktası izleme algoritmasının performansını aşmasına uygun olan performans gereksinimlerini karşılar. Güneş pili, güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştürmek için kullanılan güneş fotovoltaik sisteminde PV temel eleman olarak kabul edilir. Güneş pilinin performansı, çevreye ve güneşin sıcaklığı ve ışınımı gibi hava koşullarına bağlıdır. Bu faktörler doğada değişkendir. Normal koşulların etkisi altında, fotovoltaik benzersiz maksimum çalışma noktası üretir. PV optimum noktalarda çalıştığında yükte maksimum verim elde edilebilir. PV sisteminden yüksek verim elde etmek için MPPT kullanılabilir. MPPT şarj kontrol tekniği, DC yükü ile PV modülü arasındaki koşullandırma sisteminin bir parçası olarak kullanılmalıdır. MPPT, PV'den gelen değişken DC elektrik enerjisini sabit DC'ye dönüştürmek ve PV modülünden gelen maksimum gücü izlemek için kullanılır. Maksimum güç noktası, ışınlama seviyesi ve sıcaklık değiştiğinde dalgalanır. Bu nedenle MPPT, DC-DC dönüştürücünün görev döngüsünü değiştirerek yük ve pil arasındaki empedansı eşleştirmek için kullanıldı. ANAHTAR KELİMELER:Maksimum Güç Noktası İzleme Algoritması, Uyarlanabilir Nöro Bulanık Çıkarım Sistemi, Güneş Enerjisi Sistemleri
Özet (Çeviri)
In this thesis, maximum power point tracking MPPT and DC-DC boost converter is presented. This design meet performance requirements, where fuzzy are suitable to surpass the performance of maximum power point tracking algorithm. Solar cell is considered as the basic element in solar photovoltaic system which is used to convert the sunlight into electrical energy. The performance of the solar cell depends on the environment and the weather conditions such as temperature and irradiation of the sun. These factors are fluctuating in the nature. Under the effect of the normal conditions, the photovoltaic produces unique maximum operating point. Maximum efficiency at load can be achieved when solar PV operates in optimum points. In order to achieve high efficiency from the solar PV system, MPPT can be used to obtain high efficiency. MPPT charge control technique should be utilized as a part of conditioning system between the DC load and PV module. MPPT is used to convert the incoming variable DC electrical energy from the solar PV into fixed DC and track the maximum power from the solar PV module. The maximum power point is fluctuating when the irradiation level and temperature are varied. For this reason, MPPT used to match the impedance between the load and the battery by changing duty cycle of the DC-DC converter. KEYWORDS:Maximum Power Point Tracking Algorithm, Adaptive Neuro Fuzzy Inference System, Solar Energy Systems