Küçük hücreli dışı akciğer karsinomu olan ve komplet rezeksiyon yapılan hastalarda lokal nüks ve uzak metastaz ile klinikopatolojik özellikler arasındaki ilişki
The relationship between local recurrence and distant metastasisand clinicopathologic features in patients non-small cell lung carcinoma with complete resection
- Tez No: 705059
- Danışmanlar: PROF. DR. HIDIR ESME
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
GİRİŞ Kanser, günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biridir. Sık görülmesi ve öldürücülüğünün yüksek olması nedeniyle de bir halk sağlığı sorunudur. Akciğer kanserleri gelişmiş ülkelerde en sık görülen ve ölümcül seyreden kanserlerdir. Akciğer kanseri halen tüm dünyada kanserler arasında %12.8 oranında görülürken, tüm kanser ölümlerinin %17.8'ini oluşturmaktadır. Çalışmamızda KHDAK olan ve komplet rezeksiyon yapılan hastalarda klinik ve patolojik özellikler ile; lokal nüks ve uzak metastaz gelişimi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEMLER Bu çalışmaya Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahi Kliniğinde 01.01.2008 ile 31.12.2012 tarihleri arasında küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeni ile komplet rezeksiyon yapılan 50 erkek (%87,7), 7 bayan (%12,3), hasta dahil edildi. Hastaların yaş, operasyon öncesi semptomlar, malignite hikayesi, SFT değerleri (FEV 1, FVC), hemogram (Hb, Htc ve patolojik değerler), biyokimya (patolojik değerler), yandaş hastalıklar, sigara (paket-yıl), ASA skoru, tanı koyma şekli, radyolojik ve histopatolojik bulgular gibi veriler hasta dosyalarından elde edildi. BULGULAR Lokal nüks ile parametrelerin kıyaslamasında PET CT'de mediastinal LAP SUV-max değeri (p=0.012), PET CT'de hiler LAP SUV-max değeri (p=0.027) arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı saptandı. Uzak nüks ile parametrelerin kıyaslamasında BT'de 1cm den büyük hiler LAP (p=0.049) arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı saptandı. 3 yıllık sağkalımı etkileyen parametrelerden diferansiasyon (p=0.012), postop evre (p=0.027), paryetal plevra tutulumu (p=0.016), uzak nüks gelişimi (p=0.014), uzak nüks yeri (p=0.011), yoğun bakım süresi (p=0.018), yatış süresi (p=0.018) ve postop uzak nüks zamanı (p=0.048) arasındaki kıyaslamada istatistiksel olarak anlamlı değerler elde ettik. SONUÇ Çalışmamızda 3 yıllık sağkalımı etkileyen en önemli prognostik faktörlerin diferansiasyon, postop patolojik evre, paryetal plevra tutulumu, uzak nüks gelişimi, uzak nüks yeri, postop uzak nüks zamanı, yoğun bakım süresi ve yatış süresi olduğunu saptadık. Ayrıca çalışmamızda mediastinal lenf nodu SUV max ve hiler lenf nodu SUV max değerlerlerinin postoperatif lokal nüksün ortaya çıkmasında önemli parametreler olduğu, BT'de 1 cm'den daha büyük hiler lenf nodu varlığı uzak nüks gelişiminde en önemli parametre olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Cancer is one of the most important health problems of our time. Prevalence and public health problem because of high levels of lethality. Lung cancer is the most common and deadly cancer in developed countries is characterized. Lung cancer is still cancer all over the world between %12.8 occurs in the while of all cancer deaths 17.8% accounted for (1). In our study, NSCLC and clinical and pathological features in patients with complete resection; local recurrence and distant metastasis, we aimed to investigate the relationship between the development. MATERIAL AND METHOD In this study, Konya education and research hospital, thoracic surgery clinic between the dates of 01.01.2008 31.12.2012 by non-small cell lung cancer is complete resection performed in 50 male (%87,7), 7 female (%12,3) patients were included. Patients age, preoperative symptoms, malignancy is the story of SFT values (FEV1, FVC), hemogram (Hb, Htc and pathological values), biochemistry (pathological values), concomitant diseases, smoking habits (Pack-years), ASA score, diagnosis shape (bronchoscopy, transthoracic biopsy, thoracotomy) were obtained from data such as patient files. RESULTS In comparison with the parameter of local recurrence, PET-CT in mediastinal lymph SUV max values (p = 0.012), PET-CT in hilar lymphadenopathy SUV-max values (p = 0.027) were statistically significant differences between. In comparison with the parameter of distant recurrence, CT larger than 1 cm hilar lymph node (p = 0.049), was statistically significant difference between. Parameters affecting 3-year survival, differentiation (p = 0.012), postoperative stage (p = 0.027), parietal pleural involvement (p = 0.016), distant recurrence (p = 0.014), distant recurrence site (p = 0.011), intensive care time (p = 0.018), duration of hospitalization (p = 0.018) and time to distant recurrence after surgery (p = 0.048) in the comparison between the values we obtained statistically significant. CONCLUSION In our study, most important prognostic factors affecting survival are ; differentiation, postoperative pathologic stage, parietal pleural involvement, distant recurrence of distant recurrence site, postoperative distant recurrence time, intensive care time and length of stay. Also in our study that mediastinal lymph node SUV max and hilar lymph node SUV max important parameters in the development of postoperative local recurrence of values, CT larger than 1 cm hilar lymph node presence in distant recurrence, we found that the most important parameters.