Akciğer kanserli bireylerde dispne ile uyku kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between dyspnea and sleep quality in individuals with lung cancer
  1. Tez No: 705090
  2. Yazar: FERHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA MENEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, akciğer kanserli bireylerde dispne ile uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ilişkisel olarak yapılan bu araştırma, Ekim 2020- Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Medikal Onkoloji servisinde yatarak tedavi gören ve Kemoterapi Ünitesinde ayaktan tedavi gören tüm akciğer kanseri tanısı almış hastalar, örneklemini ise; bu hastalar arasından araştırmaya katılmayı kabul eden, araştırmaya alınma kriterlerine uyan hastalar oluşturmuştur. Veriler Tanıtıcı Özellikler Veri Formu, Kanser Dispne Ölçeği ve Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi ölçekleri kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS 25.0 paket programı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the relationship between dyspnea and sleep quality in individuals with lung cancer. Material and Method: This descriptive, relational study was conducted between October 2020 and May 2021. The universe of the research; All patients diagnosed with lung cancer who are hospitalized in the Medical Oncology Service of İnönü University Turgut Özal Medical Center and treated as an outpatient in the Chemotherapy Unit, the sample is; Among these patients, patients who accepted to participate in the study and met the inclusion criteria were formed. Data were collected using Descriptive Characteristics Data Sheet, Cancer Dyspnea Scale, and Pittsburgh Sleep Quality Index scales. Data analysis was carried out with IBM SPSS 25.0 package program.