Bıldırcın yumurtalarında depolama ve fumigasyon süresi ile ultraviole ışık uygulamasının kuluçka sonuşlarına etkisi
The effect of storage periods, fumigation time and ultraviolet light application on hatchability traits in quail eggs
- Tez No: 202308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Araştırma Japon bıldırcını yumurtalarının kuluçka sonuçları üzerine farklı depolama ve fumigasyon süresinin etkisini belirlemek ve ayrıca farklı sürelerde depolanmış yumurtaları Ultraviole ışığının dezenfekte etkisinden de yararlanarak kirlilik düzeyine göre sınıflandırmanın kuluçka sonuçlarını nasıl etkilediğini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Deneme 1: Yumurtalar damızlıkların 15-16 haftalık yaşlarında toplanmıştır. Günlük olarak toplanan yumurtalar kuluçkahane içinde bulunan yumurta deposunda 4, 7 ve 10 gün süre ile 15?18 °C' de depolanmış ve bu yumurtalar depolama süresi sonunda kontrol (0), 15, 30 ve 45 dakika süre ile fumigasyon işlemine tabi tutulmuştur (Ortam sıcaklığı 25°C olan bir odada). Deneme 2: Yumurtalar damızlıkların 17-18 haftalık yaşlarında toplanmıştır. Yumurtalar kuluçkahane içinde bulunan yumurta deposunda 4, 7 ve 10 gün süre ile 15- 18 °C' de depolanmıştır. Yumurtalar kuluçka makinesine konulmadan Ultraviole ışığının dezenfekte etkisinden de yararlanarak kirlilik düzeyine göre sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to determine the effect of different storage periods and fumigation time on hatchability traits in Japanese quails.This trial was conducted to determine the sanitation effect of ultraviole lights according to classify staining level of the eggs which were stored in different periods. Trial 1:Eggs were collected from breeders at 15-16 week of age. Daily collected eggs were stored 4, 7 and 10 days in hatchery at a constant temperature of 15?18 °C. At storage period eggs were treated with 0(control), 15, 30 and 45 minutes fumigation procedure. Trial 2: Eggs were collected from breeders at 17-18 week of age. All eggs were stored 4, 7 and 10 days at a constant temperature of 15?18 °C in the egg storage. Eggs were classified to staining level utilizing the sanitation of ultraviole light before placing the hatching.