Existentially closed groups
Exıstentıally kapalı gruplar
- Tez No: 705101
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KUZUCUOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLBER KOÇAK BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bir $G$ grubuna eğer katsayıları G den olan eşitlik ve eşitsizliklerden oluşan her sonlu sistemin G yi içeren bir H\geq G grubunda çözümü olduğunda, G grubunda da varsa bir existentially kapalı grup (cebirsel kapalı grup) denir. Existentially kapalı gruplar 1951'de W.R. Scott tarafından tanıtıldı. Existentially kapalı gruplar kavramı ile cebirsel kapalı cisimler kavramı birbirine benzer olmasına rağmen önemli farklılıklar vardır. Existentially kapalı gruplar B. H. Neumann tarafından incelenmiş ve geliştirilmiştir. Bu derleme tezde, B. H. Neumann'ın makalelerine ve W. R. Scott'ın makalesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A group G is called an Existentially Closed Group (Algebraically Closed Group) if for every finite system of equations and inequations with coefficients from G which has a solution in an over group H \geq G, has a solution in G. Existentially closed groups were introduced by W. R. Scott in 1951. The notion of existentially closed groups is close to the notion of algebraically closed fields but there are substantial differences. Existentially closed groups were studied and advanced by B. H. Neumann. In this survey thesis we have studied the articles of B. H. Neumann and the paper of W. R. Scott.