The question of model companionability: positive and negative answers
Model eşi bulma sorunu: pozitif ve negatif yanıtlar
  1. Tez No: 765286
  2. Yazar: FEYZA NUR BERKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BEYARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bir evrensel T teorisinin model eşi, T'nin varlıksal kapalı modellerinin teorisinin aksiyomlarından oluşur. Bu tezde teorilerin model eşlenebilirliği kavramı incelenmiştir. Bazı iyi bilinen teorilerin model eşi örnekleri sunulup ardından model eşi olmayan teorilerden örnekler verilmiştir. Bu tezin ana odak noktası“Kompaktlık Argümanı”olarak adlandırdığımız bir tekniğin üzerinde durmaktır. Kompaktlık Argümanı, bir teorinin model eşi olmadığını kanıtlamak için kullanılır. Kompaktlık Argümanını kullanarak model eşi olmadığı kanıtladığımız teoriler şunlardır: gruplar teorisi, halkalar teorisi, çizge teorisinden iki örnek, iki değişmeli otomorfizmalı cisimler teorisi ve otomorfizmalı yoğun lineer sıralama teorisi. Kanıtların daha anlaşılır olmasını sağlamak için kanıtları destekleyen orjinal diyagramlar inşa edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Model companion of a universal theory T is the axiomatization of the existentially closed models of T. This thesis studies the concept of model companionability of theories. We present examples of model companions of certain well known theories. We then give examples of theories without model companions. The main focus of this thesis is to elaborate a technique, which we call“the Compactness Argument”. Compactness Argument is used to prove that the model companion of a theory does not exist. We apply Compactness Argument to prove that the following theories do not have model companions: the theory of groups, the theory of rings, two examples of the theory of graphs, the theory of fields with two commuting automorphisms, and the theory of dense linear orders with an automorphism. Several proofs are illustrated by original diagrams to provide a better understanding to the reader.