K-existentially closed groups
K-existentially kapalı gruplar
- Tez No: 892236
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KUZUCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sonsuz bir κ kardinal sayısı için, bir G grubunda eğer κ'dan daha az sayıda eleman içeren ve katsayıları sadece G'den alınmış olan her eşitlik ve eşitsizlik sistemi Σ'nın G'yi içeren herhangi bir H grubunda çözümü varken aynı şekilde G'de de varsa, G'ye κ-existentially kapalı denir. Cebirsel kapalı cisimleri grup teorisine genellemek amacıyla ortaya konmuş olan κ-existentially kapalı gruplar, ilk olarak W. R. Scott tarafından 1951'de tanımlandı. HNN-genişlemeleri olarak adlandırılmış özel bir grup, sonsuz gruplar teorisinde sık sık karşımıza çıkmaktadır. Eğer bir G grubu birbirine izomorfik altgruplara sahipse, G'yi içeren ve bu izomorfik altgrupların birbirine eşlenik olduğu H grubuna G'nin HNN-genişlemesi denir. Ayrıca üçgen grupları da inceleyeceğiz ki bu gruplar, sonsuz da olabilen ve 1'den büyük her l, m, n tam sayısı için, derecesi l olan a, derecesi m olan b ve derecesi n olan ab tarafından üretilen ve T+(l, m, n) olarak gösterilen gruplardır. Üçgen gruplar κ-existentially kapalı grupların her dereceden eleman içeren basit gruplar olduğunu ispatlamamızı sağlar. Bu tezde, HNN-genişlemelerini ve üçgen gruplarını incelememizin yanı sıra, asıl odak noktamız O. H. Kegel'in ve M. Kuzucuoğlu'nun makalesini takip ettiğimiz κ- existentially kapalı gruplardır.
Özet (Çeviri)
For an infinite cardinal κ, a group G is called κ-existentially closed if for every system Σ containing less than κ equations and inequations with constants from G where Σ can be solved in an overgroup H of G, there exists a solution of Σ in G itself. W. R. Scott first defined the κ-existentially closed groups in 1951 in order to generalize algebraically closed fields into group theory. On many occasions in the theory of infinite groups, a specific group called HNN-extension finds itself a place. If a group G has isomorphic subgroups, then an HNN-extension H of G is a group containing G such that the isomorphic subgroups are conjugate in H. We also investigate triangle groups, which are groups T+(l, m, n) for integers l, m, n, possibly infinite and greater than 1, generated by two elements a and b where a has order l, b has order m, and ab has order n. Triangle groups provide a proof of the fact that κ-existentially closed groups are simple groups containing elements of every order. In this paper, our major interest is κ-existentially closed groups following the paper of O. H. Kegel and M. Kuzucuoğlu with additional attention to HNN-extensions and triangle groups.