Ebu'l-Berekât en-Nesefî'nin kırâatları değerlendirme ve tercih yöntemi (Medâriku't-Tenzîl ve Hakâiku't-Te'vîl bağlamında)
Ebu'l-Berekât en-Nesefi's method of evaluation and preference of qirâats (In context of Medâriku't-Tenzil and Hakâiku't-Te'vil)
  1. Tez No: 705130
  2. Yazar: MUSTAFA SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDER KHALEEL ISMAEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ebu'l-Berekât, diğer pek çok müfessir gibi kırâat ihtilâflarından istifâde ederken çeşitli ilkelerle bunları delillendirip tercihte bulunmuştur. Bu çalişmada Ebu'l-Berekât en-Nesefî'nin, Medâriku't-Tenzîl Ve Hakâiku't-Te'vîl adlı tefsirinde kırâatleri değerlendirme ve kırâatlerdeki tercih yöntemi ele alınacaktır. Bu çalışma bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Girişte müellifin hayatı, eserleri, tefsirinin tanıtımı ve Medârik üzerine yapılan akademik çalışmalar incelendi. Birinci bölümde kırâat ilmi, kırâat ilminin konusu, doğuşu, kırâat çeşitleri, Yedi Harf Meselesi ve meşhur kırâat imamları araştırıldı. İkinci bölümde Ebu'l-Berekât en-Nesefî'nin Medâriku't-Tenzîl Ve Hakâiku't-Te'vîl isimli tefsirine göre kırâatlerin manaya yansıması, tefsirinde delil gösterme, kırâatler arasındaki tercih yöntemi ele alındı. Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılarak varılan neticeler ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
While Abu'l-Barekât, like many other commentators, benefited from recitation conflicts, he proved them with various principles and prefreed them. In this study, evaluation of the recitations in Abu'l-Barekât en Nesefi's tafsir and the method of preference in the recitations will be discussed. This study consist of four parts, an introduction, two chapter and a conclusion. In the introduction part, a brief of the author's life, works and his commentary was tried to be given. In the first chapter, the subject of the silence of qiraat, the emergence of the science qiraat, types of qiraat, the issue of seven letters and the famous qiraat imams were investigated. In the second part, the reflection of the recitation on the meaning according to Abu'l-Barekât en Nesefi's Medârikul Tenzil and Hakaiku te'vil commentary, the evidence in his interpretation and the method of choice between recitations and academic studies on this subjects were examined. In the conclusion part, a general evaluation was made and the study was completed.