Yutma anksiyetesinin gastroskopi süresi ve sedasyon tipi üzerine etkisi ve sağlık okuryazarlığı ile ilişkisi
The effect of swallowing anxiety on gastroscopy time and sedation type and its relationship with health literacy
  1. Tez No: 705128
  2. Yazar: FERİŞTE SAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı dispepsi belirtileri nedeniyle başvuran hastalarda yutma kaygısı belirtileri ile endoskopi sonuçları arasındaki bağlantıyı araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada Karacabey Ulubatlı Hasan ASM kayıtlı olan ve dispeptik yakınmalarla başvuran ve gastroskopi uygulalan 18-75 yaş aralığındaki katılımcılar değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılmaya gönüllü olan kişiler Sosyodemografik Veri Formu, Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri (DKÖ/SKÖ), Yutma Kaygısı Ölçeği (YKÖ) ve Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (HL-EU-Q16) aracılığıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of swallowing anxiety on gastroscopy time and sedation type and its relationship with health literacy. Methods: Participants between the ages of 18-75, who were registered at the Karacabey Ulubatli Hasan Family Health Center and who applied with dyspeptic complaints and underwent gastroscopy, were evaluated in the study. Persons who volunteered to participate in the study were examined using the Sociodemographic Data Form, the State Trait Anxiety Inventory (STAI), the Swallowing Anxiety Scale (SAS) and the Health Literacy Scale (HL-EU-Q16). Results: In the study, it was found that women's STAI and SAS mean scores were higher than men's mean scores (p19, the patient may have anxiety, and if the total score is >22, continuity of this anxiety can be identified. In addition, a statistically significant negative correlation was found between the ages of the cases and their HLEU- Q16 scores (r=-0.14, p=0.05). Conclusions: State and trait anxiety symptoms and swallowing anxiety symptoms are common in patients presenting with dyspeptic complaints. In dyspeptic patients, SAS is an appropriate measurement tool in order to determine swallowing problems of psychological origin. It may be beneficial for their mental health to provide antianxiety information before endoscopy to people with a score of 19 or higher on the SAS. The fact that health literacy results were not associated with anxiety tests is a valuable finding. It suggests that while making accurate health decisions, individuals exhibit anxiety-free behavior.