6. sınıf sosyal bilgiler dersinde probleme dayalı öğrenmenin öğrencilerin girişimcilik düzeyine etkisi
The impact of problem-based learning on students' entrepreneurship level in 6th grade social studies course
- Tez No: 705133
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN DEVECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Sosyal Bilgiler dersi, öğrencilerin çok boyutlu yaşam koşullarına uygun bilgi beceri ve değerlerle donatılmasını amaçlamaktadır. Sosyal Bilgiler eğitiminde yararlanılan öğrenme yaklaşımlardan probleme dayalı öğrenme de öğrencilere günlük yaşama ilişkin problemler aracılığıyla beceriler kazandırmaya çalışmaktadır. Sosyal Bilgiler dersi ile probleme dayalı öğrenmenin öğrencilere kazandırmayı amaçladığı becerilerden biri, günümüz insanının gereksinim duyduğu girişimciliktir. Bu araştırmanın temel amacı, 6. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde probleme dayalı öğrenmenin öğrencilerin girişimcilik düzeyine etkisini belirlemektir. Araştırmada gömülü karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcı grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Ağrı ilindeki bir devlet ortaokulunda öğrenim görmekte olan 6. sınıf öğrencileri ve söz konusu ortaokulda görev yapmakta olan Sosyal Bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Girişimcilik Ölçeği, yarı yapılandırılmış görüşme formları, yapılandırılmamış gözlem, anekdot, araştırmacı günlüğü ve kontrol listeleri ile toplanmıştır. Araştırmanın istatistiksel verilerinin çözümlenmesinde bağımsız örneklemler için t testi ve karma model (split-plot) ANOVA, niteliksel verilerinin çözümlenmesinde ise tümevarımsal analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmada 6. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde uygulanan probleme dayalı öğrenmenin öğrencilerin girişimcilik düzeyi üzerinde deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı etki bıraktığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca araştırma katılımcılarının probleme dayalı öğrenmeyi öğrencilerin girişimcilik düzeyine katkı sağlayan bir yaklaşım olarak gördükleri belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına bağlı olarak öğrencilere girişimcilik kazandırmanın amaçlandığı Sosyal Bilgiler dersinde probleme dayalı öğrenmeden yararlanılabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social Studies course aims to equip students with knowledge, skills, and values of multidimensional living conditions. Problem-based learning, one of the learning approaches used in Social Studies education, intends to provide students with the relevant skills through problems of daily life and aims to teach students the entrepreneurship that people need today. The purpose of this study is to investigate the impact of problem-based learning on the entrepreneurship level of students taking the 6th grade Social Studies course. Embedded mixed design was used to carry out the study. The participants of the study consist of 6th grade students studying at a public secondary school in Ağrı during 2020-2021 academic year and a Social Studies teacher working in the school. The data were collected with the Entrepreneurship Scale for Secondary School Students, semi-structured interview forms, unstructured observation, anecdote, researcher's diary, and checklists. For the statistical analysis, t-test and split-plot ANOVA were used for independent samples, and inductive analysis technique was used for the analysis of the qualitative data. The findings revealed that the problem-based learning had a statistically significant impact on the entrepreneurship level of the students in the experimental group. Moreover, it was determined that the participants considered problem-based learning as an approach contributing to the entrepreneurship level of the students. It is suggested that problem-based learning can be benefited from in the Social Studies course.