Post-truth fenomeni çerçevesinde yeni medya ve yalan haber
New media and fake news within the framework of the post-truth phenomenon
  1. Tez No: 705168
  2. Yazar: İLKAY CEREN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Post-truth fenomeni günümüzde oldukça etkin bir fenomendir. Bu etkinlik yeni medya ile birlikte daha aktif hale gelmiştir. Post-truth fenomenini anlamak için hakikate odaklanmak önemlidir. Bu sayede fenomenin yeni medyaya etkisi de görülebilir. Bu çalışmada post-truth fenomeni çerçevesinde hakikat, yeni medya ve yalan haber ilişkisi konu edilmektedir. Ekonomik, sosyal ve siyasal bağlamda etkisini her geçen gün arttıran post-truth fenomeni, yeni medya ile etkin hale gelmiş gibi sunulmaktadır. Yeni iletişim teknolojilerinin gelişmesi bu kavramın sorgulanmasında etkilidir; fakat hakikatin tarihi bağlamında bu fenomen, bir süreç olarak değerlendirilmelidir. Ayrıca geleneksel ve yeni medya ile ilişkisi derinlemesine incelenmelidir. Dolayısıyla bu kavramın yeni medya ve habercilik açısından doğru tanımlanması, derinlemesine incelenmesi ve eş görüldüğü yalan haber (fake news) ile ilişkisi doğru bir şekilde açıklanmalıdır. Bu teorik çalışma bahsedilen inceleme, açıklama ve tanımlama problemine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The post-truth phenomenon is a very active phenomenon today. This activity has become more active with the new media. To understand the post-truth phenomenon, it is important to focus on the truth. In this way, the effect of the phenomenon on new media can be seen. In this study, the relationship between truth, new media and fake news is discussed within the framework of the post-truth phenomenon. The post-truth phenomenon, which is increasing its influence in the economic, social and political context, is presented as if it has become active with the new media. The development of new communication technologies is effective in questioning this concept; but in the context of the history of truth, this phenomenon must be considered as a process. In addition, its relationship with traditional and new media should be examined in depth. Therefore, the correct definition of this concept in terms of new media and journalism, its in-depth analysis and its relationship with fake news should be explained correctly. This theoretical study focuses on the aforementioned analysis, explanation and definition problem.