Akciğer transplantasyonu geçirmiş hastaların işlevsellik, yetiyitimi ve sağlığın uluslararası sınıflandırılması kapsamında değerlendirilmesi
Assessment of patients with lung transplantation within the scope of international classification of functioning, disability and health
- Tez No: 705169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇALIK KÜTÜKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Akciğer transplantasyonu olan hastalarda nakil sonrası dönemde kas iskelet sisteminin olumsuz etkilenimi, egzersiz kapasitesinde azalma, yorgunluk ve denge kaybı gibi birçok klinik komplikasyon ortaya çıkmaktadır. İşlevsellik, Yetiyitimi ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırması (ICF) bireylerin sağlık durumunu evrensel bir şekilde tanımlamak için geliştirilmiş bir kodlama sistemidir. Çalışmanın amacı; akciğer nakli hastalarının yaşı, nakil yaşı ve komorbidite düzeyleri ile vücut yapı ve fonksiyonları, aktivite ve katılım düzeyi etkilenimleri arasındaki ilişkiyi ICF kapsamında belirlemek ve değerlendirmekti. Çalışmaya 24 akciğer nakli olan hasta dahil edildi. ICF kontrol listesinden seçilen maddelerle, hastaların vücut yapı fonksiyon bozuklukları ve aktivite ve katılım seviyeleri ICF kapsamında belirlendi. Bireylerin b alanı (vücut fonksiyonları): Pitsburgh uyku kalitesi anketi (PSQI), Hastane anksiyete ve depresyon skalası (HADS), Tampa kinezyofobi ölçeği (TKS), Solunum fonksiyon testi (SFT), bir dakika otur-kalk testi (1STS), 6 dakika delikli pano ve halka testi (6PBRT), MMRC dispne skalası; s alanı (vücut yapıları): Corbin postür analizi puanlaması ve d alanı (aktivite ve katılım): Zamanlı kalk ve yürü testi (TUG), Uluslararası fiziksel aktivite anketi (IPAQ), St. George solunum anketi (SGRQ), London chest günlük yaşam aktiviteleri ölçeği (LCADL) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In patients with lung transplantation, many clinical effects such as muscle and skeletal system effects, decreased exercise capacity, fatigue, loss of balance, kinesiophobia occur in the post-transplant period. ICF is a coding system developed to universally identify the state of health of individuals. The aim of the study was to determine and evaluate the relationship between the age of lung transplant patients, transplant age and comorbidity levels and body structure and function, activity and participation level dec within the scope of ICF. 24 lung transplant recipients were included in the study. With the substances selected from the ICF checklist, the patients' body structure dysfunctions and activity and participation levels were determined within the scope of the ICF. The physical and demographic characteristics of the individuals were recorded. The domain b of the individuals (body functions) was evaluated with Pitsburgh sleep quality questionnaire (PSQI), Hospital anxiety and depression scale (hads), Tampa scale of kinesiophobia, respiratory function test , one minute sit to stand test (1STS), six-minute pegboard and ring Test (6PBRT), MMRC dyspnea scale. Domain s (body structure) was evaluated with scoring and Corbin postural assessment scale. Domain d (activities and participation) was evaluated with Timed up and go Test (TUG), international physical activity questionnaire (IPAQ), St. The George Respiratory Questionnaire (SGRQ) London Chest Daily Life Activities Scale (LCADL).