İrritable bağırsak hastalığının zonulin protein A ve piroptozis ile ilişkisi
The relationship of irritable bowel disease with zonulin protein A and pyroptosis
- Tez No: 705190
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ YENİCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: İrritabl Barsak Sendromu (İBS), sık görülen ve yașamı zorlaştıran bir hastalıktır. İBS patofizyolojisinin mukozal inflamasyon, visseral hipersensitivite, mikrobiyal disbiyoz, diyet faktörleri ve bağırsak geçirgenliğinde değişiklik içeren çok yönlü olduğuna dair kanıtlar mevcuttur. Çalışmamızda, İbs de zonulin proteinin rol aldığı artan intestinal permabilite ve intestinal permabiliteye neden olabilecek enflamatuar yanıtlarla piroptosizin indüklenebileceğini İBS'nin etiyopatogenezinde zonulin protein a ve piroptoz ilişklili marker düzeylerini (Nlrp3, Il-1β, Gasdermin-D) ve İBS'nin etiyopatogenezinde inflamasyonun rolü olup olmadığını araştırmayı ve bu markerların İBS için prediktör olup olmayacağını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi İç Hastalıkları ve Gatroenteroloji polikliniklerine 01 Nisan 2018 - 01 Temmuz 2019 tarihleri arasında başvuran alarm semptomları olmayan, bağırsak hareketlerini etkileyen sistemik hastalıkları olmayan, bağırsak hareketlerini etkileyebilecek ilaç kullanımı olmayan, 18 yaş üstü, gebelik durumu olmayan ve gönüllü onam formunu imzalamış, kolonoskopisi yapılmış ve normal saptanmış, ROME-IV kriterlerine göre İBS tanısı koyulan 44 hasta ve 44 sağlıklı birey gönüllülük esasına dayanılarak dahil edildi. Hastalarda IL-1β, Nlrp3, Gasdermin-D ve Zonulin Protein-A düzeyleri çalışılarak laboratuarımızın belirlediği normal referans değer aralığına göre serum düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında ortalama IL-1β düzeyleri arasında anlamlı farklılık saptandı. Ortalama IL-1β düzeyi hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p=0,000). Serum IL-1β düzeyleri hasta grubunda ortalama 154,81±53,35 pg/ml kontrol grubunda ise 111,51±29,96 pg/ml olarak saptandı. Hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında ortalama NLRP3 düzeyleri arasında anlamlı farklılık saptandı. Ortalama NLRP3 düzeyi hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p=0,000). Serum NLRP3 düzeyleri hasta grubunda ortalama 38,85±24 pg/ml kontrol grubunda ise 22,5±10,78 pg/ml olarak saptandı. Hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında ortalama Gasdermin-d düzeyleri arasında anlamlı farklılık saptandı. Ortalama Gasdermin-d düzeyi hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p=0,009). Serum Gasdermin-d düzeyleri hasta grubunda ortalama 225±0,609 ng/ml, kontrol grubunda ise 0,8611±0,48 ng/ml olarak saptandı. Hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında ortalama Zonulin Protein-A düzeyleri arasında anlamlı farklılık saptandı. Ortalama Zonulin Protein-A düzeyi hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p=0,001). Serum Zonulin Protein-A düzeyleri hasta grubunda ortalama 4,30±1,90 pg/ml, kontrol grubunda ise 3,015±1,67 pg/ml olarak saptandı. Sonuç: İBS'nin etiyopatogenezinde zonulin protein a ve piroptoz ilişkili marker düzeylerinin (Nlrp3, Il-1b, Gasdermin-D ); ibs li hastalarda sağlıklı kontrollere göre anlamlı yüksek saptanması ibs de zonulin proteinin rol aldığı artan intestinal permabilite ve intestinal permabiliteye neden olabilecek enflamatuar yanıtlarla piroptosizin indüklenebileceğini öngörülerimizi desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Object: Irritable Bowel Syndrome (IBS) is a common disease that makes life difficult. There is evidence that the pathophysiology of IBS is multifaceted, including mucosal inflammation, visceral hypersensitivity, microbial dysbiosis, dietary factors, and alterations in intestinal permeability. In our study, we found that pyroptosis can be induced by inflammatory responses that may cause increased intestinal permeability and intestinal permeability, in which zonulin protein plays a role in IBS. The aim of the study is to determine whether these markers will be predictors for IBS or not. Materials and Methods: Those who applied to the Harran University Research and Application Hospital Internal Medicine and Gastroenterology outpatient clinics between 01 April 2018 and 01 July 2019 did not have alarm symptoms, did not have systemic diseases affecting bowel movements, did not use drugs that could affect bowel movements, were over 18 years old, did not have pregnancy status, and Forty-four patients and 44 healthy individuals who signed the voluntary consent form, underwent colonoscopy and were found to be normal, diagnosed with IBS according to the ROME-IV criteria, were included on a voluntary basis. IL-1β, Nlrp3, Gasdermin-D and Zonulin Protein-A levels were studied in the patients and their serum levels were measured according to the normal reference value range determined by our laboratory. Findigs: When the patient and control groups were compared, a significant difference was found between the mean IL-1β levels. The mean IL-1β level was found to be statistically significantly higher in the patient group (p=0.000). The mean serum IL-1β levels were 154.81±53.35 pg/ml in the patient group and 111.51±29.96 pg/ml in the control group. When the patient and control groups were compared, a significant difference was found between the mean NLRP3 levels. The mean NLRP3 level was found to be statistically significantly higher in the patient group (p=0.000). The mean serum NLRP3 levels were 38.85±24 pg/ml in the patient group and 22.5±10.78 pg/ml in the control group. When the patient and control groups were compared, a significant difference was found between the mean Gasdermin-d levels. The mean Gasdermin-d level was found to be statistically significantly higher in the patient group (p=0.009). The mean serum Gasdermin-d levels were 225±0.609 ng/ml in the patient group and 0.8611±0.48 ng/ml in the control group. When the patient and control groups were compared, a significant difference was found between the mean Zonulin Protein-A levels. The mean Zonulin Protein-A level was found to be statistically significantly higher in the patient group (p=0.001). The mean serum Zonulin Protein-A levels were 4.30±1.90 pg/ml in the patient group and 3.015±1.67 pg/ml in the control group. Conclusion: In the etiopathogenesis of IBS, zonulin protein a and pyroptosis-related marker levels (Nlrp3, Il-1b, Gasdermin-D); The fact that it was detected significantly higher in patients with ibs compared to healthy controls supports our predictions that pyroptosis can be induced by inflammatory responses that may cause increased intestinal permeability and intestinal permeability, in which zonulin protein plays a role in ibs.