COVİD-19 pandemi sürecinde sağlık çalışanlarında anksiyete ve uyku kalitesi
Anxiety and sleep quality in healthcare professionals during the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 705194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY KOÇAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Pandemi sürecinde psikososyol yönden en çok etkilenenlerin başında sağlık çalışanları gelmektedir. Uzun süren stresin yol açtığı fiziksel ve mental sağlık sorunları ve kötü uyku kalitesi, sağlık çalışanlarının klinik performanslarını ve yaşam kalitelerini olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada sağlık çalışanlarında uyku kalitesi ile Covid-19 pandemisi nedenli anksiyete ilişkisini araştırmayı amaçlanmıştır. Çalışmadan elde edilecek verilerin yüksek riskli olduğu tespit edilen gruplar için önleyici ve iyileştirici müdahalelerin planlanması yönünde yapılacak ileri çalışmalara katkı sağlaması hedeflenmektedir. Sağlık çalışanlarının bu dönemi biyopsikososyal yönden en az hasarla atlamaları hedeflenmektedir. Yöntem: Bu çalışma kesitsel, tanımlayıcı, prospektif tipte planlanmıştır. Araştırma Şubat 2021 ve Nisan 2021 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde aktif olarak çalışan sağlık çalışanlarının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada çevrimiçi anket yöntemi kullanılmış olup, katılımcılar çalışma hakkında bilgilendirilerek araştırmaya katılmayı kabul edenler değerlendirilmeye alınmıştır. Verilerin elde edilmesinde araştırmacı tarafından oluşturulan sosyodemografik veri formu, Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), Koronavirüs Anksiyete Ölçeği (KAÖ) kullanılmıştır. Çalışmamızda, normallik varsayımının karşılandığı durumlarda ise ikili grup arasındaki karşılaştırmalarda Bağımsız Örneklemlerde t test (Independent samples t test) üç ve üzeri gruplarda ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. ANOVA analizinde anlamlı bir farklılığın elde edilmesi durumunda ise Post-Hoc analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: During the pandemic process, health workers are among the most affected by the psychosocial aspects. Physical and mental health problems and poor sleep quality caused by prolonged stress negatively affect the clinical performance and quality of life of healthcare professionals. In this study, it was aimed to investigate the relationship between sleep quality and anxiety caused by the Covid-19 pandemic in healthcare workers. It is aimed that the data to be obtained from the study will contribute to further studies in the planning of preventive and curative interventions for groups determined to be high risk. It is aimed that healthcare professionals will skip this period with the least damage in biopsychosocial aspects. Method: This study was planned as cross-sectional, descriptive and prospective type. The research was carried out between February 2021 and April 2021 with the participation of healthcare professionals working actively at Harran University Medical Faculty Hospital. In this study, the online survey method was used, and the participants were informed about the study and those who accepted to participate in the study were evaluated. Sociodemographic data form created by the researcher, Pittsburg Sleep Quality Index (PUKI), Coronavirus Anxiety Scale (KAÖ) were used to obtain the data. In our study, when the assumption of normality was met, t-test in Independent Samples was used for comparisons between two groups and one-way analysis of variance (ANOVA) was used in groups of three or more. If a significant difference was found in the ANOVA analysis, Post-Hoc analysis was applied.