Türkiye'deki öğrencilerin PISA 2015 ve PISA 2018 okuma becerilerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi: İkincil veri analiz çalışması
Examining of reading skills of Turkish students according to PISA 2015 and 2018 in terms of some variables: A secondary data analysis
  1. Tez No: 705214
  2. Yazar: ESRA GÜR TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı PISA 2015 ve PISA 2018 uygulamasında okul öncesi eğitime başlama yaşı değişkeni ile sosyoekonomik ve kültürel değişkenlerin 15 yaşındaki öğrencilerin okuma becerileri puanları arasında anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığını incelemektir. Ayrıca bazı sosyoekonomik ve kültürel değişkenlerin PISA 2015 ve PISA 2018 okuma becerilerini anlamlı bir şekilde yordayıp yordamadığının tespit edilmesi ve sonuçların yıllara göre karşılaştırılarak tartışılmasıdır. İkincil verilerin kullanıldığı bu araştırmada, PISA 2015 uygulamasına katılan 5895 kişi ve PISA 2018 uygulamasına katılan 6890 kişiden oluşan Türkiye örneklemi veri seti üzerinden analizler yapılmıştır. Bu doğrultuda PISA 2015 ve PISA 2018 uygulamasına katılan öğrencilerin okuma becerilerinde; okul öncesi eğitime başlama yaşı, anne babanın eğitim durumu ve evdeki kitap sayısı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way ANOVA) kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda PISA 2015 ve PISA 2018 okuma becerilerinin okul öncesi eğitime başlama yaşı, anne ve baba eğitim düzeyi ve evdeki kitap sayısı değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir. PISA 2015 ve PISA 2018 okuma becerilerini ailenin en yüksek mesleki statüsü, ailenin maddi varlığı, kültürel varlık, bilgi ve iletişim teknolojileri kaynakları ve evdeki eğitim kaynakları değişkenlerinin anlamlı bir şekilde yordayıp yordamadığının tespit edilmesi için Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre PISA 2015 okuma becerilerini ailenin en yüksek mesleki statüsü, kültürel varlık, bilgi ve iletişim teknolojileri kaynakları değişkenlerinin anlamlı bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir. PISA 2015'den farklı olarak PISA 2018'de okuma becerilerini ailenin maddi varlığı değişkeninin anlamlı olarak yordadığı tespit edilmiştir. Evdeki eğitim kaynakları değişkeninin ise PISA uygulamasının her iki yılında okuma becerilerini anlamlı olarak yordamadığı sonucuna ulaşılmıştır.Her iki yılda da en önemli yordayıcı değişkenin bilgi ve iletişim teknolojileri kaynakları olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine whether there are significant differences between reading skills test scores of 15-year-old students and starting age for preschool and socioeconomic status according to the results from PISA 2015 and 2018. Therewithal, another purpose of this study was to determine whether socioeconomic variables and cultural influences significantly predict the reading skills test scores of Turkish middle school students in PISA 2015/2018 and discuss the results by comparing them over the years. In the present quantitative study secondary data has been used to analyze data sets represented 15‐year‐old students who participated in PISA 2015 (n=5895) and PISA 2018 (n=6890) in Turkey. Thus, One-way analysis of variance (ANOVA) was used to determine whether there was a significant difference in the reading scores of the students who participated in the PISA 2015 and PISA 2018, according to the variables starting age for preschool education, the educational status of parents and the number of books at home. The results show that there is a clear and statistically significant separation between reading test scores of Turkish middle school students in PISA 2015 and in PISA 2018 according to the variables starting age for preschool education, highest parental educational attainment and the number of books at home. The multiple linear regression method was used to determine whether reading skills scores from PISA 2015 and 2018 were significantly predicted by the indexes of highest parental occupation status, highest parental educational attainment, tangible assets, economic and cultural resources in the home, information and communication technology. The findings reveal that reading skills scores from PISA 2015 were significantly predicted by the indexes (variables) of highest parental occupation status, cultural resources in the home and information and communication technology. Unlike PISA 2015, it was determined that the reading skills scores in PISA 2018 significantly predicted by tangible assets of parents. It was concluded that the variable of Home educational resources to students did not significantly affect reading skills scores in both years of the PISA. Analyses have shown that the most important predictor variable was the information and communication technologies resources in both years.