Inequality as the precursor to COVID-19 in risk society
Risk toplumunda COVID-19'un öncülü olarak eşitsizlik
  1. Tez No: 705227
  2. Yazar: PAMELA LESLEY SÜSLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEVİM EVSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu Yüksek Lisans tezi, günümüzdeki risk toplumu ile salgın hastalıklar ve eşitsizlik arasındaki ilişkiyi tartışmaktadır. Bu tezin amacı, Covid-19 ve diğer pandemilerin moderniteden kaynaklanan hesaplanabilir bir risk olduğunu ve eşitsizliğin bu hesaplamada önemli bir olumsuz faktör olarak görülmesi gerektiğini göstermektir: eşitsizlik, salgın hastalıkların daha hızlı ve daha zararlı yayılmasının habercisidir. Modern dünya, bulaşıcılığı çok fazla olan bir salgının olumsuz etkilerini yaşamış ve hala da yaşamaktadır. Karantina sırasında artan aile içi istismar oranlarından, pandeminin en düşük gelir basamaklarına sahip olanlar üzerinde yarattığı yıkıcı etkilere, dünyadaki yoğun nüfuslu, az sayıda ayrıcalıklı bölgede olanlar için daha temiz hava ve su kaynaklarına kadar; Covid-19'un (ve diğer salgın hastalıkların) sayısız etkisi olmuştur. Bu tez, pandemilerle ilgili eşitsizliği araştırmakta ve analiz etmekte, dünyadaki savunmasız grupların durumunu anlamakta ve koşullarındaki iyileştirmelerin genel olarak dünya sağlığını nasıl iyileştirebileceğini tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This Master's thesis discusses the correlation between today's risk society, pandemics and inequality. The aim of this thesis is to show that Covid-19 and other pandemics are a calculable risk derived from modernity, and that inequality must be regarded as a substantial negative factor in that calculation: inequality is the precursor to the faster and more detrimental spread of disease. At the time of writing, the modern world is still experiencing the effects of its most intense pandemic. From increasing rates of domestic abuse during quarantine, to the devastating effects the pandemic has had on those on the lowest income rungs, to cleaner air and water for the those in several densely populated, underprivileged regions around the world; Covid-19 (as well as other epidemics) has had numerous effects. This thesis investigates and analyse inequality in relation to pandemics, to bring to light the plight of vulnerable groups around the world and how improvements of their circumstances can improve world health overall.