Üniversite öğrencilerinde bağlanma stilleri, narsisizm ve mizah tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between attachment, narcissism and humor styles amongst university students
- Tez No: 705228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELMA BEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mevcut araştırma bağlanma, narsisizm ve mizah arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma 18-25 yaş arası üniversite öğrencileri ile sürdürülmüş olup katılımları tamamen gönüllülük esasına dayandırılmıştır. Online yürütülen araştırmada katılımcılar öncelikle bilgilendirilmiş onam formunu doldurup sonrasında sırasıyla Sosyodemografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri, Patolojik Narsisizm Envanteri ve son olarak Mizah Tarzları Ölçeğini doldurmuşlardır. İlişkililik analizleri için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, Doğrusal Regresyon Analizi ve aracı roller için Hiyerarşik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın yordayıcı değişkenleri, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Ölçeği alt boyut puanları; yordanan değişkenleri, Mizah Tarzları Ölçeği alt boyutları, aracı değişkenleri ise Patolojik Narsisizm Envanteri alt boyutlarıdır. Kırılgan narsisizm ile olumsuz mizah tarzları, büyüklenmeci narsisizm ile de olumlu mizah tarzları pozitif yönde ilişkili bulunmuştur. Kırılgan narsisizm hem kaçınmacı bağlanma ile hem de kaygılı bağlanma ile pozitif ilişkili bulunmuştur. Büyüklenmeci narsisizm ise kaygılı bağlanma ile negatif yönde ilişkili bulunmuştur. Kaygılı bağlanma ve katılımcı mizah arasındaki ilişkide büyüklenmeci narsisizmin kısmi aracı rolü bulunmuştur. Kaçınmacı bağlanma ve katılımcı mizah arasındaki ilişkide kırılgan narsisizmin aracı rolü doğrulanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to reveal the relationship between attachment, narcissism and humor styles. The study was carried out with university students between the ages of 18-25 and their participation was held entirely voluntary. The study was conducted online and participants who agreed to join the research first filled the informed consent and demographic form. Then participants were given the Experiences in Close Relationships, Pathological Narcissism Inventory and Humor Styles Questionnaire respectively. Pearson Moments Multiplication and Hierarchal Regression Analyses were conducted. Predictor variables of the research are experienced in close relations sub-size scores; outcome variables, humor styles scale sub-dimensions are the subdimensions, sub-dimensions of pathological narcissism inventory are the mediator variables.Vulnerable narcisssism was positively associated with negative humor styles. Whereas grandiose narcissism was positively associated with positive humor styles. Vulnerable narcissism was positively associated with both anxious and avoidant attachment. Whereas grandiose narcisssim was negatively associated with anxious attachment. Grandiose narcissism partially mediated the relationship between anxious attachment and affiliative humor. Vulnerable narcissism failed to mediate the relationship between avoidant attachment and affiliative humor.