İlkokullarda kaynak yaratma sürecine dair okul yöneticilerinin deneyim ve görüşleri: Zonguldak örneği
Experiences and opinions of school directors on resource creating process in primary schools: Example of Zonguldak province
  1. Tez No: 705226
  2. Yazar: AYHAN KIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokullarda kaynak yaratma sürecine dair okul yöneticilerinin deneyim ve görüşlerinin çözümlenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında Zonguldak merkez ve 7 ilçesinde bulunan ilkokullarda görev yapan on üç okul müdüründen oluşmaktadır. Araştırmanın deseni, nitel araştırma yöntemlerinden olan durum çalışmasıdır. Verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formlarından yararlanılmış; görüşmeler uzaktan iletişim platformu üzerinden ve yüz yüze yapılmıştır. Ayrıca görüşme yapılan okul müdürlerinin kimliklerinin gizli kalması için her okul müdürüne bir kod verilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre ilkokulların faturalar, büyük onarım gibi giderlerinin merkezi bütçeden karşılandığı ve giderlerin gelirlerden daha fazla olduğu görülmüştür. Temizlik, yakacak ve kırtasiye giderlerinin öncelikli giderler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okul müdürlerinin bağışlar, kermes, sanayi kuruluşları, çekiliş gibi yollar ile kaynak yarattıkları anlaşılmıştır. Okulun bulunduğu çevrenin sosyal ve ekonomik durumunun kaynak yaratma sürecini doğrudan etkilediği görülmüştür. Okul müdürlerinin görüşlerine göre velilerin çoğunlukla okul bütçesine katılmak istemedikleri; okul bütçesine bağış yapan ya da yapmayan velilerin ortak kaygılarının olduğu anlaşılmıştır. Okul müdürlerin ilkokulların finansmanı için doğrudan merkezden bütçe verilmesini istedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze theexperiences and opinions of school directors on resource creating process in primary schools. The study group of the study consists of thirteen school principals working in primary schools in city center and 7 districts of Zonguldak in the 2020-2021 academic year. The design of the research is the case study, which is one of the qualitative research methods. Semi-structured interview forms were used in data collection; and the interviews were made through remote communication platform and face to face. In addition, a code was given to each school principal to keep the identities of the interviewed school principals confidential. Descriptive analysis was used in the analysis of the obtained data. According to the results of the research, it has been seen that the expenses of primary schools such as invoices and major repairs are covered by the central budget and the expenses are higher than the incomes. It has been concluded that cleaning, fuel and stationery expenses are priority expenses. It has been understood that school principals create resources through donations, bazaars, industrial establishments, and raffles. It has been observed that the social and economic situation of the school's environment directly affects the fundraising process. According to the opinions of the school principals, the parents mostly do not want to participate in the school budget; it has been understood that parents who donate or do not donate to the school budget have common concerns. It has been found out that school principals want a budget directly from the center for the financing of primary schools.