Toplumsal cinsiyet eşitsizliği problemi izdüşümünde feminist yapay zeka
Feminist artificial intelligence in the projection of the problem of gender inequality
  1. Tez No: 837774
  2. Yazar: HAMİT FURKAN ELMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Sosyoloji, Philosophy, Law, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
“Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Problemi İzdüşümünde Feminist Yapay Zeka”başlıklı bu tez toplumsal cinsiyet eşitsizliği problemi bağlamında feminist yapay zeka ve veri feminizmi düşüncesi ele almaktadır. Yapay zeka ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği arasındaki ilişkinin ortaya konması büyük önem arz etmektedir. Feminist yapay zeka ve veri feminizmi, yapay zeka alanında feminist teori ve pratiğin nasıl bir katkı sunabileceği ile ilgilenmektedir. Zira, toplumsal düzen klişeleri günümüzde yapay zeka teknolojileri ile algoritmik kalıp yargı olarak yeniden üretilebilmektedir. Feminist yapay zeka ve veri feminizmi, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini diğer tüm toplumsal kalıp yargı örnekleri için bir öncü inceleme konusu edinerek daha geniş güç ve iktidar ilişkilerini veri alanında inceleme konusu edinmeyi amaç edinmektedir. Tezin birinci bölümünde toplumsal cinsiyet eşitsizliği problemi açıklanarak, toplumsal cinsiyet kalıp yargılarının ne olduğu, nasıl oluştuğu ve ne gibi etki doğurduğu açıklanmakta olup toplumsal cinsiyet çalışmalarında feminist düşüncenin yeri, feminist düşüncenin bu soruna nasıl yaklaştığı teorik ve pratik yönleri ile ele alınacaktır. İkinci bölümde yapay zekanın, bir inovasyon ve yenilikçi bir teknoloji olarak, toplumsal düzen kalıp yargılarıyla ilişkisi ortaya konmaya çalışılacaktır. Bu incelemede analog dünyanın kalıp yargılarının doğrudan ya da dolaylı olarak yapay zeka tarafından makine öğrenmesi yoluyla sanal dünyaya taşındığı, sonrasında yeniden analog dünyayı etkileyecek şekilde kullanılabildiği değerlendirilecektir. Bu bağlamda, tezde feminist yapay zeka çalışmalarının ve veri feminizminin, ne anlama geldiği, yapay zeka alanında nasıl bir katkı sunabileceği sorusuna da yanıt aranacaktır. Bu cevap aranırken, gerçek hayattan çeşitli örnekler inceleme konusu yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis titled“Feminist Artificial Intelligence in the Projection of the Problem of Gender Inequality”deals with the idea of feminist artificial intelligence and data feminism in the context of the problem of gender inequality. It is of great importance to reveal the relationship between artificial intelligence and gender inequality. Feminist AI and data feminism is interested in how feminist theory and practice can contribute to the field of AI. Today, social order stereotypes can be reproduced as algorithmic stereotypes with artificial intelligence technologies. Feminist AI and data feminism aims to examine gender inequality as a precursor to all other examples of social stereotypes, and to examine broader power and power relations in the field of data. In the first part of the thesis, the problem of gender inequality will be explained, what gender stereotypes are, how they are formed and what effects they have, and the place of feminist thought in gender studies and how feminist thought approaches this problem will be discussed in theoretical and practical aspects. In the second part, the relationship between artificial intelligence, as an innovation and innovative technology, and stereotypes of social order will be analyzed. In this examination, it will be evaluated that the stereotypes of the analog world are directly or indirectly transferred to the virtual world by artificial intelligence through machine learning, and then can be used again to affect the analog world. In this context, the thesis will also seek an answer to the question of what feminist AI studies and data feminism mean and how they can contribute to the field of AI. While seeking this answer, various examples from real life will be examined.