Narsisizm ve bağlanma stillerinin üniversite öğrencilerinde ilişki bağlanımını yordamadaki rolü
The role of Narcissism and attachment styles in prediction of relationship commitment in university students
- Tez No: 582991
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZEKES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, narsisizm ve bağlanma stillerinin üniversite öğrencilerinde ilişki bağlanımını yordanadaki rolünü araştırmaktır. Araştırmanın örneklemini, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Ege Üniversitesi'nde beş fakültede lisans düzeyinde eğitim gören ve romantik ilişkisi olan 322 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, Kişisel Bilgi Formu, Narsistik Kişilik Envanteri, İlişki Ölçekleri Anketi ve İlişki İstikrarı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, bağlanma stillerinden, kayıtsız bağlanma stilinin ilişki bağlanımını negatif ve İlişki İstikrarı Ölçeği alt boyutlarından olan seçeneklerin niteliğini değerlendirmeyi pozitif yönde yordadığı; saplantılı bağlanma stilinin ilişki yatırımının anlamlı bir yordayıcısı olduğu yönündedir. Narsisizm ile ilişki bağlanımı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamış, ancak narsisizmin İlişki İstikrarı Ölçeği alt boyutlarından seçeneklerin niteliğini anlamlı bir şekilde yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the role of narcissism and attachment styles in prediction of relationship commitment in university students. In the present study, a sample was consisted of 322 university students who have a romantic relationship in 2017-2018 academic year, Ege University. The data were collected by Personal Information Form, Narcissistic Personality Inventory, Relationship Scales Questionnaire and the Investment Model Scale. The results revealed that dissmissive attachmnet style was found as a significant and negative predictor of relationship commitment and positive predictor of the quality of alternatives. The significant predictor of investment(one of subscale of investment model scale) is preoccupied attachment style and narcissism total score is a significant and positive predictor of the quality of alternatives.