Mahmut Cûda'nın Türk resmindeki yeri ve eserleri
The place and works of Mahmut Cûda in Turkish painting
  1. Tez No: 705242
  2. Yazar: MUSTAFA BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
'Sanayi-i Nefise Mektebi' kurulduktan sonra yıllar boyunca resim ve heykel alanlarında tek merkez olmuş neredeyse tüm ressam ve heykeltıraşlar burada eğitim almış ve plastik sanatlar alanındaki çalışmalar burada yapılmıştır. 1914 yılında Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla yurt dışında (İtalya, Fransa, Almanya'da) bulunan ve farklı alanlarda çalışan ressam ve heykeltıraşlar ülkelerine dönmek zorunda kalmışlardır. Bu sanatçıların yurda döndükten sonra çalışmalarında göze çarpan eserlerin neredeyse tamamında ortaya konan yeni yöntem, yeni ruhtu. Bu sanatçılardan bazıları Hikmet Onat, İbrahim Çallı, Avni Lifij, Feyhaman Duran gibi isimlerdir. 1923 yılına gelindiğinde sanat eğitimini yeni tamamlamış ressam ve heykeltıraşlarda bir kıpırdanma olmuştu. Galatasaray Lisesi sergi salonlarında çalışmalarını ortaya koyan bu sanatçıların hocaları Hikmet Onat, İbrahim Çallı, Feyhaman Duran gibi isimlerdir. Bu isimlerden eğitim alan sanatçılar arasında yer alan Şeref Akdik, Muhittin Sebati, Nurullah Berk, Hale Asaf, Ratip Aşir Şatıroğlu, Refik Fazıl Epikman, Faruk Arkunlar ve Mahmut Cûda 'Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği'ni kurmuşlardır. Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde 'Sanayi-i Nefise Mektebi' kurulduktan sonra Avrupa'dan dönmek zorunda kalan ve burada eğitim alan sanatçılar ve onların eğitim verip atölyelerinden mezun ettiği ressam ve heykeltıraşların kurmuş oldukları topluluğu incelemek ve Mahmut Cûda'nın Türk Resmi'ndeki yeri ve resim anlayışını incelemektir. Son bölümde ise ortaya konan bilgiler ışığında sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the 'Sanayi-i Nefise Mektebi' was founded, almost all painters and sculptors, which have been the only center in the fields of painting and sculpture for years, have been educated here and studies in the field of plastic arts have been carried out here. With the start of the First World War in 1914, painters and sculptors working abroad (in Italy, France, Germany) and working in different fields had to return to their countries. The new method introduced in almost all of the works that stood out in the works of these artists after they returned home, was the new spirit. Some of these artists are names such as Hikmet Onat, Ibrahim Çallı, Avni Lifij and Feyhaman Duran. By 1923, the painters and sculptors who had just completed their art education had a stir. The teachers of these artists who display their work in Galatasaray High School exhibition halls are names such as Hikmet Onat, İbrahim Çallı and Feyhaman Duran. Among the artists who received training from these names, Şeref Akdik, Muhittin Sebati, Nurullah Berk, Hale Asaf, Ratip Aşir Şatıroğlu, Refik Fazıl Epikman, Faruk Arkunlar and Mahmut Cûda founded the 'Independent Painters and Sculptors Union'. This study consists of six parts. In the first part, the aim is to examine the group of artists and sculptors who had to return from Europe after the foundation of Sanayi-i Nefise Mektebi and studied here, and the artists and sculptors that they gave education and graduated from their workshops, and examine the place and understanding of painting of Mahmut Cûda in Turkish Painting. In the last part, a conclusion has been reached in the light of the information presented.