Farklı tipte kurutucuların karşılaştırılmalı araştırılması
Comparative research of different types of dryers
  1. Tez No: 705262
  2. Yazar: KHANDAN ROSHANAEİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada kurutma teknikleri araştırılarak dondurarak ve vakumlu kurutma yöntemleri karşılaştırılmıştır. Her iki yöntem de son kullanılan kurutma yöntemi olup, dondurarak kurutma yöntemi, ürünlerin raf ömrünü uzatması ve içeriğindeki faydalı aromaları koruması nedeniyle en sağlıklı kurutma yöntemi olarak gösterilmiştir. Çalışmada safran gibi çok pahalı tarım ürünlerinde dondurarak kurutmanın daha verimli olduğu belirleniştir. Ayrıca, dondurarak kurutma tekniği, vakumlu kurutma yöntemiyle kapasite karşılaştırılmasında daha iyi sonuçlar vermiştir. En iyi sonuç almak adına vakumlu kurutma ile dondurarak kurutma yöntemlerini hibrit şekilde kullanabiliriz.
Özet (Çeviri)
In invthis study, drying techniques were investigateitd and freze drying and vacuum drying methods as drying methods were compared. Both methods are the drying method that has been used in recent years also freze drying method has been illustrated as the healthiest drying way, as it extends the shelf life of the products and preserves the beneficial aromas in its content. In the study, it was determined that freze-drying is more efficient in much expensive agricultural products such as saffron. Moreover, freze-drying technique has depicted better results in order the capacity comparison with vacuum drying method. In order to get the best results, we can use a hybrid of vacuum and frezedrying methods.