Kastamonu ilinin üçüncü yaş turizmi potansiyelinin tespiti ve değerlendirilmesi
Determining and evaluating the third age tourism potential of Kastamonu province
- Tez No: 705276
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI ÇILGINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, Kastamonu İlinin üçüncü yaş turizm potansiyelini tespit etmek ve değerlendirmek için yapılmıştır. Bununla ilgili, Kastamonu İlini tanıyan ve en az 2 sene Kastamonu İlinde yaşamış olan katılımcılara, Kastamonu İlinin fiziki, doğal ve tarihi açıdan barındırdığı olgular hakkında çeşitli sorular yöneltilmiştir. Bu noktada, Kastamonu İlinin ulaşılabilirliği, yerel mutfağı, iklimi, doğası, rehabilitasyon merkezi, doğal ve tarihi yerleri ile birlikte müze ve düzenlenen etkinlikleri üzerinde durulmuştur. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan mülakat yöntemi kapsamında yapılandırılmamış görüşme formu ile veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Analiz noktasında betimsel analizden faydalanılmıştır. Ekonomik kalkınma ve turizm gelirlerinden daha fazla pay elde etmek isteyen ülke ve bölgeler için önemi sürekli artan üçüncü yaş turizmi potansiyelinin tespit edilmesi ve değerlendirilmesi, gelecekte benzer türdeki çalışmalar için literatüre katkı sağlayacak bir çalışma olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine and evaluate the third age potential of Kastamonu province. Participants who know the city of Kastamonu and have lived in Kastamonu for at least 2 years were asked various questions about the physical, natural and historical facts of Kastamonu. The accessibility, local cuisine, climate and nature, rehabilition center, natural and historical places, museum and organized events of Kastamonu province are emphasized. Within the scope of the interview method in qualitative research methods, data were tried to be obtained with an unstructured opinion form. Descriptive analysis was used at the point of analysis. It is anticipated that the evaluation of the third age tourism potential, whose importance is constantly increasing for the countries and regions that want to obtain a greater share from economic development and tourism revenues, will contribute to the literature for similar studies in the future.