Analysing the marketshare of global fastfood restaurants: Case of McDonald's in Turkey
Global fastfood restoranlarının pazar paylarının analiz edilmesi: Türkiye'de McDonalds' örneği
  1. Tez No: 705289
  2. Yazar: VAFA ABBASALIYEVA
  3. Danışmanlar: DR. MÜJGAN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Küresel rekabet koşullarında başarılı olmak, işletmelerin modern pazarlama anlayışının temelini oluşturduğu“tüketici odaklı”bir pazarlama teorisi ile hareket etmelerini zorunlu kılmaktadır. Bilindiği gibi küresel pazar ortamı, yerel pazarlama ortamından farklılık göstermektedir. Rekabet avantajı elde etmek için, pazar özellikleri ve tüketici farklılıkları dikkate alınarak pazarlama karması unsurlarına yönelik stratejilerin uyumlu hale getirilmesi gerekir. Tüketici odaklı olmak için gereken başarı göstergesi, yüksek düzeyde müşteri memnuniyeti ve bağlılığı elde etmektir. Böylece küresel işletmeler küresel tüketici portföylerini genişletebilirler. Uluslararası pazarlara yönelik amaç ve hedeflerini uzun süre taşımak ve sürdürmek isteyen işletmeler, tüketici ihtiyaç ve ihtiyaçlarını dikkate alarak başarılı ürün ve hizmet stratejileri geliştirmek zorundadır. Sadık ve karlı müşteriler yaratmak isteyen işletmeler, faaliyet gösterdikleri pazar farklılıklarını göz önünde bulundurarak yenilikçi ürün stratejileri geliştirmelidir. Sosyal alanın ayrılmaz bir parçası olan fast food,özgünlüğü nedeniyle nüfusun hemen hemen tüm sosyal gruplarının ilgisini etkiler. Piyasa koşullarında, fast-food daha farklı hale gelmekte, bu hizmetlerin tüketiminde ortaya çıkan yeniliklere uyarlanmış, hizmetlerini sunmanın çeşitli biçimlerini yaratmaktadır. İkram işletmelerinin yeni biçimleri ortaya çıkıyor. Birçoğu, rekabet güçlerini ve karlılıklarını önemli ölçüde artıran ağ çalışma prensibine dayanmaktadır. Tez araştırmasının temel amacı, dünyadaki fast food işletmelerinin işleyişinin etkinliğini değerlendirmek için bir metodoloji ve piyasa koşullarında rekabet güçlerini geliştirmeye yönelik öneriler geliştirmektir.Pandemi sürecinde sektörün nasıl etkilendiği de ele alınmaktadır.Fast food sektörünün Türkiye pazarına entegre etmesi ve rakipleriyle olan rekabeti araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Being successful in global competition conditions makes it imperative for businesses to act with a“consumer-oriented”marketing theory its forms the basis of modern marketing approach. As is known, the global market environment differs from the local marketing environment. To gain a competitive advantage, strategies for marketing mix elements need to be harmonized, considering market characteristics and consumer differences. The success indicator required to be consumer-oriented is to achieve a high level of customer satisfaction and loyalty. Thus, global businesses can expand their global consumer portfolio. Businesses that want to carry and maintain their goals and targets for international markets for a long period of time have to develop successful product and service strategies by taking into account consumer needs and needs. Businesses that want to create loyal and profitable customers should develop innovative product strategies, considering the market differences in which they operate. Fast food, being an integral part of the social sphere, by virtue of its specificity affects the interests of almost all social groups of the population. In market conditions, fast-food is becoming more differentiated, creating various forms of providing its services, adapted to the innovations arising in the consumption of these services. New formats of catering establishments appear. Many of them are based on the network principle of operation, which significantly increases their competitiveness and profitability. The main goal of the dissertation research is to develop a methodology for assessing the effectiveness of the functioning of fast-food enterprises in the world, as well as recommendations for improving their competitiveness in market conditions.