Mutluluk ve tüketim arasındaki ilişkinin mutluluk ekonomisi bağlamında incelenmesi: TRA2 bölgesi örneği
Investigation of the relationship between happiness and consumption in the context of happiness economics: TRA2 region example
- Tez No: 705295
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ÖZBİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Mutluluk ekonomisi, bireylerin mutluluğunu etkileyen ekonomik faktörlerin belirlenmesi ve mutluluğu arttırıcı kamu politikalarının üretilmesini sağlayan bir alan olarak son dönemlerde yoğun bir araştırma alanı oluşturmuştur. Ancak mutluluk ve iktisadi faktörler arasındaki ilişkinin incelendiği çalışmalarda gelir üzerine odaklanılması tüketim faktörünün incelendiği araştırmaların sınırlı kalmasına neden olmuştur. Bu çalışmada ise tüketim harcamalarının mutluluk üzerindeki etkisinin TRA2 Bölgesi örneği üzerinden incelenmesi ve literatüre katkı sağlaması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de de giderek değer kazanan mutluluk ekonomisi bağlamında TRA2 Bölgesi'nde yaşayan 722 bireyin, tüketim harcamalarının mutluluk düzeyleri üzerindeki etkisinin araştırılması için Oxford Mutluluk Ölçeği kullanılmış ve elde edilen veriler SPSS 25 paket programına girilerek analiz edilmiştir. Verilerin analiz edilmesi tanımlayıcı istatistikler, Faktör Analizi, T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Korelasyon Analizi yöntemleri ile sağlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, alkollü içecekler ve tütün ürünlerine yapılan harcamaların bireyleri mutsuz ettiği saptanmıştır. Konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıt harcamaları, eğlence ve kültür harcamaları ile eğitim harcamalarının ise bireylerin mutluluk düzeyinde olumlu bir etki yarattığı belirlenmiştir. Diğer tüketim kalemleri ile mutluluk arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The happiness economy has recently created an intensive research area as an area that enables the determination of economic factors affecting the happiness of individuals and the production of public policies that increase happiness. However, focusing on income in studies examining the relationship between happiness and economic factors has limited the studies examining the consumption factor. In this study, it is aimed to examine the effect of consumption expenditures on happiness through the example of TRA2 Region. For this purpose, the Oxford Happiness Scale was used to investigate the impact of consumption expenditures on happiness levels of 722 individuals living in TRA2 Region in the context of the increasingly valued happiness economy in Turkey and the data obtained were analyzed by entering the SPSS 25 package program. Analysis of data was provided by descriptive statistics, Factor Analysis, T Test, One-Way Varient Analysis and Correlation Analysis methods. As a result of the analysis, it was determined that the expenditures on alcoholic beverages and tobacco products made individuals unhappy. Housing, water, electricity, gas and other fuel expenditures, entertainment and culture expenditures and education expenditures have a positive effect on the happiness level of individuals. There was no statistically significant relationship between other consumption items and happiness.