Effects of self-compassion exercises on flow state, enjoyment/anxiety and self-compassion during language learning
Öz-şefkat egzersizlerinin dil öğrenimi esnasında akış durumu, keyif alma/kaygı ve öz-şefkat üzerindeki etkileri
- Tez No: 705296
- Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE İNÖZÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Gömülü karma yöntemle yürütülen bu çalışma, Karadeniz Teknik Üniversitesi B1 düzeyi hazırlık sınıflarında, öz-şefkat egzersizlerinin dil öğrenimi sırasında akış durumu, keyif/kaygı ve öz-şefkat üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bu çalışma için öz-şefkat egzersizleri dil öğrenimi ortamına uyarlanmıştır. Öz-şefkat çalışması üç gönüllü katılımcı ile sekiz haftalık sürede gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler ön test ve son test olarak ölçekler (SCS, FLES, FLCAS, FSSEFLC) aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Ön test ve son test puanları, istatistiksel analiz yoluyla karşılaştırılarak her bir ölçek için istatistiksel olarak anlamlı ve istatistiksel olarak anlamlı olmayan sonuçlar ortaya koymuştur. Görüşme sonuçları betimsel kodlama ile analiz edilmiştir. Nitel sonuçlar, katılımcıların öz-şefkat egzersizlerinden sonra olumlu ve olumsuz duygularında anlamlı değişiklikler yaşadıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This embedded mixed-method study examines the effects of self-compassion exercises on flow state, enjoyment/anxiety, and self-compassion during language learning at Karadeniz Technical University preparatory classes level B1. Self-compassion exercises were adapted to language learning context for this study. Self-compassion treatment was carried out with three volunteering participants for eight weeks. The quantitative data was collected through scales (SCS, FLES, FLCAS, FSSEFLC) as pre-test and post-test. The qualitative data was gathered through semi-structured interviews. Pre-test and post-test scores were compared through statistical analysis which revealed statistically significant and not statistically significant results. The interview results were analyzed via descriptive coding. The qualitative results showed that the participants experienced a meaningful change in their positive and negative emotions after self-compassion treatment.