Comparison between Baku-Tbilisi-Ceyhan Pipeline (BTC) and Trans-Anatolian Natural Gas Pipeline Project (TANAP): How these pipelines changed the international role of Azerbaijan in Europe?
Azerbaycan'ın Avrupa'da uluslararası rolünün değişmesinde boru hatları projelerinin rolü: Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı (BTC) ve Trans-Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projelerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 705298
  2. Yazar: TUĞBA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KASIM HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezin amacı Azerbaycan'ın BTC ve TANAP gibi projeler ile hem enerji kaynağı hem güvenli ve tehlikesiz geçiş rotaları sağlayarak Avrupa enerji politikasında edindiği yeni rolü vurgulamaktır. Enerji, petrol ve doğalgaz kaynakları insani faaliyetler ile bağlantılıdır ve ülkelerin sanayilerinin devamı için önem teşkil etmektedir. Bu bölgelerden biri de Avrupa'dır. Enerji kaynakları konusunda uzun süreli bir Rus bağımlılığı olmasına ragmen, AB ülkeleri enerji ihtiyaçlarını karşılamak için Hazar Bölgesi gibi yeni bir alternative hususunda görüş birliğine varmıştır. Bağımsızlığını tekrar elde ettikten sonar, Haydar Aliyev'in de vizyonu ile, Azerbaycan Avrupa için yeni bir petrol ve doğalgaz kaynağı alternatifi haline gelmiş ve Avrupa enerji politikasında yeni bir rol üstlenmiştir. Bunun yanısıra enerji güvenliği de iş sektörünün kesintisiz devamı için önemlidir. Dolayısıyla, Azerbaycan zengin kaynakları, altyapısı ve Avrupa'da ihtiyaç duyulan enerjinin sağlanması için iyi bir alternatiftir ve uluslararası enerji politikasında güçlü bir oyuncudur.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to state that in European energy politics, Azerbaijan has a new role with the projects like BTC and TANAP by supplying both energy sources and sustaining energy security for the countries with safe and secure transit routes. The resources of energy, oil and gas are relevant to the activities of humankind and important for the states to run their industries. One of these regions that need to import energy resources is Europe. Although there has been a long term dependence on Russia about the energy resources, the EU countries agreed on a new alternative route like Caspian Region to supply their energy needs. After the regaining of their independence, with the vision of Heydar Aliyev, Azerbaijan became the new alternative for oil and gas for Europe and gained a new role in European energy politics. Energy security is also important for the business to run without interruption. Therefore, Azerbaijan, with its rich resources, infrastructure, and capacity to provide the needed energy is a good alternative for Europe and a strong player in international energy politics.