Yöneticilerin bakış açısından mobbing: Eskişehir ve Bakü'de bankalar üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
Mobbing from managers' perspectives: The comparative research on banks in Eskişehir and Bakü
  1. Tez No: 783121
  2. Yazar: NİLUFAR HASANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ BARIŞ BARAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Araştırma hem Türkiye hem de Azerbaycan için büyük öneme sahiptir. Azerbaycan'da mobbing konusunda nitel araştırma yöntemi kullanan, aynı zamanda banka sektörünü ele alan ilk araştırma, Türkiye'de banka sektörünü ve mobbing kavramını ele alan onuncu tez çalışmasıdır. Aynı zamanda bankacılık sektöründe yöneticilerin bakış açılarını dikkate alan nadir çalışmalardandır. Çalışma bankacılık sektöründe mobbing konusunda yapılan araştırmalara karşı Türkiye ve Azerbaycan arasında ciddi farklılıklar bulgulamış, literatüre“karşılıklı mobbing”kavramını getirmiş, çalışanların ve aynı zamanda yöneticilerin mobbinge uğrama düzeyini yöneticilerin bakış açısında incelemiştir. Bu araştırma, nitel araştırma yönteminin görüşme tekniğini kullanarak Türkiye'de ve Azerbaycan'da bankacılık sektöründe görev alan üst düzey ve orta düzey yöneticiler üzerine yoğunlaşmış, yöneticilerin mobbinge uğrama düzeyi, sahip oldukları mobbing bilinci düzeyi, yöneticilerin bakış açısında çalışanların maruz kaldığı mobbing düzeyi, bankacılık sektöründeki sorunlar bulgulanmış ve ülkeler arası karşılaştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemi Türkiye'nin Eskişehir ilinden 4 banka yöneticisini ve Azerbaycan'ın Bakü ilinde 4 banka yöneticisini kapsamaktadır. Görüşmelerin her biri 40-50 dakika sürmüştür. Elde edilen veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research is of great importance for both Turkey and Azerbaijan. It is the first research that uses a qualitative research method on mobbing and also deals with the banking sector in Azerbaijan and the tenth thesis study that deals with the banking sector and the concept of mobbing in Turkey. At the same time, it is one of the rare studies that take into account the perspectives of managers in the banking sector. The study found serious differences between Turkey and Azerbaijan in relation to the research on mobbing in the banking sector, brought the concept of“reciprocal mobbing”to the literature, and examined the level of mobbing of employees and managers from the managers' point of view. This research, using the interview technique of the qualitative research method, focused on the senior and middle level managers working in the banking sector in Turkey and Azerbaijan, the level of exposure to mobbing of managers, the level of mobbing awareness they have, the level of mobbing employees are exposed to from the point of view of the managers, the problems in the banking were detected and a comparison was made between countries. The research sample includes 4 bank managers from Eskişehir province of Turkey and 4 bank managers from Baku province of Azerbaijan. Each of the interviews lasted 40-50 minutes. The obtained data were analyzed by content analysis.