Azerbaycan'da özel bir hastaneye başvuran tip 2 diyabetli yetişkin erkek ve kadın bireyler arasındaki fiziksel aktivite düzeyi ve diyabete özgü yaşam kalitesinin incelenmesi ve karşılaştırılması
İnvestigation and comparison of physical activity level and diabetes-specific quality of life between adult male and female individuals with type 2 diabetes who applied to a private Hospital in Azerbaijan.
  1. Tez No: 884190
  2. Yazar: FIDAN AYDINLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ WIDA SIMZARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, tip 2 diyabet tanılı erkek ve kadın bireylerin fiziksel aktivite düzeyi ve diyabete özgü yaşam kalitelerini incelemek ve karşılaştırmaktadır. Çalışma, Aralık 2023– Mayıs 2024 tarihleri arasında Bakü'de Funda Hospital'e başvuran Tip 2 diyabet hastasından çalışmaya katılmaya gönüllü olan 67 kadın ve 67 erkekten oluşan 134 hasta üzerinde yürütülmüştür. Çalışmaya katılan hastalara genel bilgilerini, beslenme ve diyabet ile ilgili bilgilerini, yemek pişirme tekniklerini ve besin tüketim sıklığını içeren anket formu uygulanmıştır. Hastaların antropometrik ölçümleri ve biyokimyasal değerleri alınmış ve Diyabete Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (DQOL) ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form (İPAQ) uygulanmıştır. Çalışmada istatistiksel analizler için IBM SPSS 25 programı kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık p0,05). Medeni durum ile yaşam kalitesi ölçeği ve alt başlıklar arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study examines and compares the physical activity level and diabetes-specific quality of life of male and female individuals diagnosed with type 2 diabetes. The study was conducted on 134 patients, 67 female and 67 male, with type 2 diabetes who volunteered to participate in the study and who applied to Funda Hospital in Baku between December 2023 and May 2024. A questionnaire form including general information, knowledge about nutrition and diabetes, cooking techniques, and food consumption frequency was applied to the patients participating in the study. Anthropometric measurements and biochemical values of the patients were taken and the Diabetes Specific Quality of Life Scale (DQOL) and the International Physical Activity Questionnaire Short Form (İPAQ) were applied. IBM SPSS 25 program was used for statistical analyses in the study. Statistical significance was evaluated as p0.05). No significant relationship was found between marital status and quality of life scale and its subheadings (p>0.05).