Köpek meme tümörlerinin erken teşhis ve malignitelerinin belirlenmesinde termografi, ultrasonografi ve derinlik-genişlik oranının değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of thermography, ultrasonography and depth-width ratio on EARLY diagnosis and determination of malignancies of breast tumors in dogs
  1. Tez No: 705306
  2. Yazar: BUSE ERSENAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ EKİCİ, PROF. DR. MEHMET RAGIP KILIÇARSLAN, PROF. DR. AYDIN GÜREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnfrared termografi ve ultrasonografinin veteriner hekimlik alanında kullanımı, iki yöntemin invaziv olmaması, kolay uygulanması, hiç yan etki barındırmaması, görülmeyeni görünür kılmaları nedeniyle son yıllarda artmıştır. Yüzey ısıdaki değişimleri ölçerek görselleştiren termografinin, köpek meme tümörlerinin malign ve benign karakter ayrımındaki etkinliğini araştırmak, ilk kez çalışmamızda amaçlanmıştır. Ultrasonografi ile Derinlik-Genişlik Oranı ölçümü, köpek meme tümörlerinde daha önce bir kez çalışılmış, karakter ayrımında önemli etkinliğe sahip olduğu belirtilmiştir ve çalışmamızda klinik etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda Fakültemiz Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı kliniğine, memesinde kitle şikayetiyle getirilen 45 sahipli köpekten 3 tanesi meme tümörü olmayan patolojik sonuçlara sahip olduğundan çalışma dışı bırakılmış ve 42 köpeğin 80 adet meme bezi kitlesi çalışmada değerlendirilmiştir. Benign kitlelerin (16) TOrt değerlerinin ortalaması ile malign kitlelerin (64) TOrt değerlerinin ortalaması istatistiksel olarak karşılaştırıldığında, önemli fark elde edilmemiştir. Çalışmamızda malign ve benign kitlelerin ayrımında değerlendirilen TOrt kriteri, 36,6°C için; duyarlılık oranı % 90,6, özgüllük oranı % 18,75 ve doğruluk oranı % 76,25'dir. TOrt için ROC eğrisi analizi optimal“cut-off”değeri 36,85°C olarak bulunmuştur. Çalışmamızda düzensiz kenar sınırı, düzensiz şekil, karma iç ekojenite ve heterojen iç ekotekstür bulguları malignite ile korele bulunmuştur. Malign kitlelerin D/W değerlerinin ortalaması (0,46±0,02) benign kitlelerin D/W değerlerinin ortalamasına (0,36±0,04) kıyasla, yüksek istatistik öneme sahiptir. Çalışmamızda 0,51 D/W kriteri için doğruluk oranı düşüktür (% 46,25). D/W oranı ROC eğrisi analizi“cut-off”değeri 0,375 için; duyarlılık % 70 ve özgüllük % 62,5'dur. Sonuç olarak, klinik uygulamada bu yöntemler tamamlayıcı tanı yöntemi olarak birlikte kullanıldıkları zaman, daha yüksek doğruluk oranlarıyla, malign ve benign kitle ayrımında, küçük kitlelerin erken tespitinde ve takibinde yardımcı tanı araçları olabilme potansiyeline sahiptirler.
Özet (Çeviri)
The use of infrared thermography and ultrasonography in veterinary medicine has increased in recent years due to the fact that the two methods are non-invasive, easy to apply, have no side effects, and make the invisible visible. For the first time, we aimed to investigate the effectiveness of thermography, which visualizes the changes in surface temperature, in the differentiation of malignant and benign character of canine mammary tumors. The measurement of Depth-Width Ratio by ultrasonography has been studied once before in canine breast tumors, it has been reported to have an important effect on character distinction, and our study aimed to investigate its clinical efficacy. In our study, 3 of 45 owned dogs brought to our Faculty of Obstetrics and Gynecology Department with the complaint of mammary mass were excluded from the study because they had pathological results without mammary tumors, and 80 mammary gland masses of 42 dogs were evaluated in the study. When the mean of the TOrt values of benign masses (16) and the mean of the TOrt values of malignant masses (64) were compared statistically, no significant difference was found. The TOrt criterion evaluated in the differentiation of malignant and benign masses in our study, for 36.6°C; sensitivity rate is % 90.6, specificity rate is % 18.75 and accuracy rate is % 76.25. ROC curve analysis optimal cut-off value for TOrt was found to be 36.85°C. In our study, findings of irregular margin, irregular shape, mixed internal echogenicity and heterogeneous internal ecotexture were found to be correlated with malignancy. The mean of D/W values of malignant masses (0.46±0.02) compared to the average of D/W values of benign masses (0.36±0.04) has a high statistical significance. In our study, the accuracy rate for the 0.51 D/W criterion is low (% 46.25). D/W ratio ROC curve analysis for“cut-off”value 0.375; sensitivity is % 70 and specificity is % 62.5. In conclusion, when these methods are used together as a complementary diagnostic method in clinical practice, they have the potential to be helpful diagnostic tools with higher accuracy in the differentiation of malignant and benign masses, early detection and follow-up of small masses.